…a odpusť nám naše viny…

středa 9. září 2009 08:53

         Zločin a trest je téma staré nejméně tak, jako civilizovaný svět. Pouštět se do něj nechci, jen mne zaujala jedna poznámka v televizní diskusi.

         Z Otázek Václava Moravce jsem si večer přehrával jenom vysvětlení Pavla Rycheckého k jednání US a začátek následné diskuse. Než přejdu k zajímavé Rycheckého poznámce, věnuji pár vět následné diskusi. Oranžový fürer vypočítával roztrpčeně délku, kterou byla věnována vysvětlení předsedy soudu, postěžoval si na nepřízeň moderátora, neargumentoval, žaloval. Jeho diskusní protipól předvedl názorně, že vznešenost zavazuje.  I jeho decentní rýpnutí do hradního lisabonského bezčasí mělo eleganci.        

      Zaujala mne Rycheckého poznámka o výtce (tuším) Hospodářských novin, že tak významný disident jako on nebyl nikdy zavřen. Nečetl jsem to, nechce se mi tomu ani věřit, pokud to skutečně napsaly seriozní noviny, je to propad tragický. Jestli si dobře vzpomínám, v nějakém Helgeho filmu byla postava sekernické kádrováčky, která vyčte v padesátých létech bývalému vězni koncentráku, že přežil. Když jiní ne. Na zrůdnost takového myšlení tenkrát ukázal výsostný kumštýř. Tohle bychom neměli přehlížet, tohle bychom novinářům odpouštět neměli. Takový myšlenkový zkrat nepatří do slušných novin. Nepřekvapí to u těch, které, podle teď na Slovensku aktuálního vtipu,  nebolí páteř, protože žádnou nemají. Novináři by ale měli vidět dál, alespoň ti slušní. Kdo má právo znevažovat lidi, kteří se vzepřeli, kdo má právo poměřovat kvalitu jejich osobní statečnosti počtem měsíců v kriminálu?

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora