Zánik samoty Berhof

pondělí 9. listopad 2009 10:00

           Když zaslechnu Velké Losiny, Šumperk, skoro automaticky mi naskočí Boblig z Edelstadtu a Kryštof Lautner. Vlastně personifikace protipólů na stupnici morálky. Děkan Lautner, ztělesnění víry, pravdy a lásky, Boblig, nenávist, lež, hamižnost. Kněz zaplatil daň nejvyšší, vylepšenou ještě mučením (jak bývá v kraji zvykem), zištný úředník dožil v pohodlí a nadbytku (jak ostatně bývá obecným zvykem). Možná ho ani svědomí netrápilo.

 

         Baladická novela Vladimíra Körnera je také laděna na pochmurnou notu, ale zlo tady nevychází tak jednoznačně. Mnozí jistě viděli filmovou adaptaci J. Svobody s Janou Brejchovou. Nebudu rozebírat děj, nebudu hodnotit inscenaci detailně. Příběh z poválečného pohraničí je mnohovrstevný, neveselý. Inscenátoři našli jevištní řeč, která na omezeném prostoru sdělila divákovi základní příběh. Už z úvodního představení hlavních postav divák pochopí, kudy poteče spravedlnost. Hlavním arbitrem poválečné morálky bude proněmecká rozhoďnožka, teď už horlivá členka strany komunistické. Jak to u Körnera bývá, dobro a zlo nemá jasné obrysy. Sestra Salomé je bestie, statkář Habiger je hodný člověk? Tyhle otázky inscenace klade a je na divákovi jak si na ně odpoví. Velmi působivá je scénická hudba. Používá úryvky skupiny Laibach. Nejsem znalec, ale tohle je patrně nějaká „naci" hudební skupina. Její využití, zejména pro navození strachu z wervolfů, je geniální.

         Šumperské divadlo naživo neznám, nikdy jsem ho nenavštívil a asi už to nedoženu. Jeho dobrá pověst už je ovšem nesporná. Zajímavá jistě byla dramatizace Kaplického Kladiva na čarodějnice. Ve zdejším prostředí muselo působit dvojnásob drsně.

         Už 14. ročník přehlídky České divadlo zakončí představení souboru z Uherského hradiště. 22. listopadu se budou moci v divadla v Dlouhé pražští diváci podívat na příběh Stroupežnického Našich furiantů. Po moravsku.

 

Použil jsem ilustrativně jednu fotografii Ivana Šimáčka z programu divadla.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora