Vzpomínka fotrovská

středa 18. listopad 2009 08:15

           Přidám do mozaiky listopadových příběhů jeden můj, obyčejný, opět nepatetický.

 

         Na té sinusoidě života jsem se v tom čase tetelil hodně dole, úspěch pro mne byl, když jsem si došel nakoupit a zvonění klíči jsem sledoval jenom na černobílé obrazovce, občas se slzami v očích. Aktivně se zapojila jedna z dcer, tehdy vysokoškolská studentka. Ale to je její příběh, nebudu ho vyprávět za ni. Já jenom ironicky okomentoval jelita, která měla na zádech po zákroku estébáků na Národní. Jiný už nebudu.

         Potom ovšem vyjížděla s nějakou partou, jak se to tenkrát dělalo, studenti, herci, disidenti. Netuším, na kterém výjezdu to bylo a který den, ale jednou ji zatkli v městečku asi 100 km od Prahy. Ani tady neznám podrobnosti, jen vím, že mi její tehdejší partner, a později manžel, přišel oznámit, že ji zatkli. Kdo něco takového zažil, asi pochopí, co mi táhlo hlavou. Holka přes dvacet, komunistický kriminál!

         Měl jsem (a vlastně pořád mám) skvělé sousedy, rozbil jsem hlavní stan u jejich kvalitního telefonu a hledal, pátral, ptal se. Netrvalo to ani půl hodiny a dovolal jsem se přímo na služebnu té stanice, kde měla být dcera internována. Na druhém konci jsem narazil na překvapivě sympatického příslušníka. Měl takový fotrovský přístup, říkal, že mne chápe, má také děti. Když jsem dceru identifikoval a ptal se na její osud, bodře se rozesmál. Vyprávěl mi, jak jim při zatýkání vyváděla a s úsměvem mi sdělil, že ji rádi pustili a už jede domů.

         Potom určitě dělala revoluci dál, ale to už zase nebyl můj příběh. Pro mne byla asi nejhorší ta hodina čekání a nejistoty. Prostě Kondelík a revoluce.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora