Malá kuchařka

neděle 29. listopad 2009 09:12

           S vrozenou skromností musím přiznat, že jsem docela slušný kuchař a zvát vnoučata na dobrý oběd je pro mne potěšení. Stejně jako uhníst nějaké to těsto na vánoční cukroví, které už péct odmítám. Kdysi to ale bývaly krásné předvánoční víkendy, když holky kladly zdobné těsto na pekáče, hlídaly, ochutnávaly a všechno vonělo vanilkou.

 

         Teď jsem na týden vyfasoval sedmiletou vnučku. Brala antibiotika, první tři dny polehávala, potom už mne neminul karban a řada dalších her. Osvítil mne  duch, asi ne svatý. Zapojil jsem jí v kuchyni. Oči jí zářily jako drahokamy, byla pořád se mnou, chápavá, inteligentní i překvapivě poslušná. K bramborové kaši jsem jí ještě moc nepustil, kupodivu jí chutnal i oukrop, spíš asi česnečka, známý vyprošťovák po opici. Další den mne napadlo, že pro mámu uděláme zavářku do polévky. Na válení a sušení nudlí jsem neměl chuť, tak jsme s princeznou dělali alespoň strouhání. Překvapila mne její manuální zručnost. Strouhala pomalu a opatrně, ani jednou nezajela prstíkem, chápavá, nadšená. Potom strouhání pečlivě rozložila, aby dobře proschlo, všechno čisťounce umyla a uklidila. Za čtvrt hodiny byl v kuchyni větší pořádek, než bych měl já za celé dopoledne. Zase jsme zase usedli ke kartám, já prohrával a malá hospodyňka se upřímně těšila, jak se pochlubí mámě.

         Pochválil jsem jí i já, hladivě, upřímně. Starší vnouček už zkušeně přebírá hospodaření na chaloupce, princezna se šikovně popelí v kuchyni a já mohu číst blogy na LN a zejména intelektuální diskusní příspěvky, obohacují.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora