Addio, krásný plameni…

středa 2. prosinec 2009 08:13

Addio, krásný plameni!
Nápěv se lehce dotkl čela
a ta jíž patřil, zamlčela
to, co je k nevyslovení.
J. Seifert  

 

         Mám rád ten trochu čítankový, trochu romantizující příběh, který se odehrál ve vile na pražské Bertramce. Josefína Dušková asi byla okouzlující žena. Ostatně dlouho byla favoritkou hraběte Clam Gallase, který ji nechal vzdělat a vlastně ji i zaopatřil, když si vzala za manžela stárnoucího skvělého hudebníka Františka X. Duška. Neříkám to jako pomluvu, doba byla taková a zdá se že manželé Duškovi žili šťastně, ostatně po Wolfgangově smrti jeho vdova tu rodinu dále navštěvovala i se svými dětmi. A byla to právě Josefína a její manžel, kdo se postarali v Praze o velkolepé rozloučení se zesnulým géniem. Vídeň mohla jenom smutně závidět.

         Na Bertramce se sešla Josefína s rozverným geniem a dožadovala se árie, kterou pro ni slíbil napsat. Wolfi souhlasil, ale s tím, že ji Josefína musí zazpívat „z listu", rovnou, bez přípravy. Jinak ji roztrhá. Tak prý přišla na svět arie Bella mia fiamma, která dodnes patří k ozdobám repertoáru světových pěvkyň. Je to milý příběh, příběh lásky i talentu.

         Dnes se v legendární vile odehrává příběh opačný. Příběh hrabivosti a zloby. Neznám a nezkoumám podrobnosti, jenom cítím smutek. V místech, kde kdysi zrávaly hrozny vína a zněly líbezné a krásné melodie se dnes přetahují pohůnci našich novodobých papalášů o kořist, o drobky, které ještě zbyly z dávného kouzla. A protože v příběhu hraje roli také roduvěrný demokrat a lidumil JUDr. Jančík, mám podivný pocit zmaru. Addio, Bertramko....

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora