Duševní sponzor

úterý 8. prosinec 2009 08:11

do očí se derou slzy
velice pomalu
chutnám samotu
na svých rtech
uprostřed zimní zahrady
se zasněženými stromy
bez života
s chutí vyřvat svoji beznaděj
andělům do oken
a s každým stínem
pozdního zimního odpoledne
slyším ten smutný hlas
mé nikdy nenalezené lásky
Robert Hladil    

 

 

         S Robertem jsme se potkali už před pár léty, pracovně. Teď se už potkáme jenom občas, společensky. Mohl by být pomalu mým vnukem, přesto máme řadu společných témat, nejen literárních. Jen v tom mariáši se ještě musí dovzdělat.

         Pokud si vzpomínám, vydal už tři sbírky básní, dvě mi předal s milým věnováním. Tahle hřejivá a útlá knížečka je navíc vyzdobena ilustracemi Karla Jerie. S Robertem nás asi spojuje i láska a úcta k ženství. U mě už spíš vzpomínkově, u Roberta se výrazně promítá i do jeho poezie. Já jsem a budu odkojen Seifertem, Halasem, Horou. Robert je také umí, ale je úspornější ve slovu i metafoře, někdy drsnější.  Je mladý, svůj.

Báseň, která žije
na sametu tvoji šije
když vypadla mi
z úst
při vášnivém
polibku
 

         Takové jsou jeho básně, horké, pravdivé, ale i sametové. Pokud by útlou knížečku otevřela na nevhodném místě distinguovaná dáma, která si velmi potrpí na „moresy", možná by trochu vytuhla. S Robertem platí, milé dámy „vždyť nebe je ti blíž"... Ovšem nebe dnešního mládí, ale nemylme se, je to pořád stejné nebe touhy, něhy, potřeby.

         Kdysi jsem s Robertem uzavřel sázku a prohrál ji. Zadali jsme si téma z nádherné anekdoty, Slavný hermafrodit. Robert svým sonetem nejen vyhrál sázku, ale i uzavřel svou poslední sbírku. Já svůj sonet ani nezačal, tak snad splatím sázku touhle vzpomínkou. Duševní sponzor opravdu nejsem já, to je název poslední Robertovy sbírky, kterou věnoval své půvabné ženě.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora