Dramatická pravděpodobně

neděle 13. prosinec 2009 09:20

         Když mi přišla pozvánka na premiéru Raskolnikova, bystře jsem usoudil, že půjde o Dostojevského. Mátlo mne ovšem trochu tvrzení o české premiéře, Zločin a trest tady byl už mnohokrát.  

 

         Jak už to tak bývá, pravda byla na půl cestě. Leo Birinski opravdu vyšel z Dostojevského, ale s tématem si pohrál po svém. Autora jsem neznal a s překvapením četl o jeho životě a díle. Narodil se pravděpodobně v r. 1884, zemřel pravděpodobně v r. 1951. Jeho hra je pravděpodobně už sto let stará a řada pravděpodobně v jeho životě byla i záměrná, stvořená jeho pobavenou mystifikací. V době vzniku hry byl určitě  Dostojevský autorem, který hýbal světem vzdělanců, téma zločinu a následného trestu patří pořád ke kmenovým tématům naší kultury.

         O to víc mne zajímalo, jak si s věčným tématem viny a trestu poradí soubor mladých z party, která si říká Ty-já-tr. Podrobně se o ní rozepisovat nebudu, přidám odkaz na rozhovor, který jsem kdysi vedl s šéfkou té party a režisérkou představení, Radkou Tesárkovou.   http://josefhejna.blog.idnes.cz/c/68766/Jak-se-dela-detske-divadlo.html Úroveň představení byla až překvapivě slušná, herecké výkony vyrovnané, zejména mladí představitelé mladých (trochu rozervaných) intelektuálů věrohodní. Sympatické bylo i vygradování představení v poslední třetině. Soubor hrál v arénovém prostoru, což na interprety klade zvýšené nároky. Úvahy o morálce, osobnosti a její roli ve společnosti, naznačený motiv Lužina, asi jedné z nejodpornějších postav ve světové literatuře, trochu detektivka, hodně filozofická meditace, ale nabízená věrohodně, skoro bych napsal autenticky.

         K divadélku Radar v Holešovicích mám léta vztah trochu intimnější, potkal jsem tam pár přátel, viděl několik zajímavých inscenací, vypil i něco vína. Nepřekvapuje mne, že ten malý sklepní prostor trochu praská ve švech, protože se tam zájemci o práci v Ty-já-tru pomalu nevejdou. Funguje tam totiž mladá parta, která našla společný zájem, divadlo, literaturu, kulturu vůbec. Pokud k tomu ještě přidáme sympatie, lásky, možná i rozchody, je to krásný živý organismus. Živý i živoucí, přejme mu dlouhé trvání, laskavé soudce možných mladistvých vin, ale, a možná především, příjemnou ochutnávku někdy sladkých, jindy trpkých vín života.

Josef Hejna

Poslední články autora

Žádný diskusní příspěvek dosud nebyl vložen.

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.