Naše přespanilé dámy…

pondělí 28. prosinec 2009 08:04

         Při svých procházkách hudbou občas narazím na pozoruhodnosti. Teď jsem si přehrával skladby Z. Petra. Byl to vlastně takový hitmaker padesátých a šedesátých let. Nejvíce se asi zapsal Písní pro Kristýnku ze zpěvohry  Vladimíra Dvořáka a zmiňovaného skladatele, Sto dukátů za Juana. Já ovšem potkal jinou, trochu pozapomenutou lahůdku.

 

         Pamatujete se ještě na rozhněvané mladé muže z konce padesátých let. Brainův nádherný román Místo nahoře byl skvěle zfilmován se S. Signoret a L. Harweyem v hlavních rolích. Ovšem vůdčím představitelem byl nesporně John James Osborne, především asi jeho hra Komik. Díky  staršímu bráchovi mi tyhle věci neunikly. Legendární Radokova inscenace v ND mi byla dopřána, vzpomínám na ni už spíš jenom jako na mimořádný zážitek. Půvabná ta inscenace byla i tím, že roli Archieho Rice hrál už padesátiletý Pešek a jeho otce o pět let starší Jaroslav Marvan. Křepký padesátník Lála Pešek tančil i zpíval, dominoval inscenaci.

         Představte si, že jsem teď narazil na nosnou píseň celého představení, s jeho charakteristickým hereckým zpíváním. Autorem huby byl právě Zdeněk Petr, textaře jsem nehledal, možná mne někdo doplní. Přepisuji sem, pro pamětníky, pár veršů z toho nostalgického songu, v němž je i cítit i kouzlo dávných šantánů. Přepisuji ji z nahrávky a tudíž pár anglických slov asi nenapíšu správně. Brácha, skvělý angličtinář, už mi s přepisem poradit nemůže, tak snad kolega Toms, který by si tuhle píseň mohl dát i jako píseň erbovní.

 

Naše přespanilé dámy,

alespoň chvíli zůstaňte s námi.

Nabídnout doprovod bude  nám čest,

každý z nás gentleman come ile fau jest...

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora