Ten báječnej ženskej svět

pondělí 4. leden 2010 08:14

Čas, který rád si opakuje
půvaby matek v mládí dcer,
čas minerálů horské sluje,
čas jepic, želv, helikoptér...
M. Pujmanová

   

 

      Mám rád ten ženský svět, křehký, možná naivní, jindy až překvapivě praktický a věcný. Svět, který už z principu nabízí něhu, snění, touhu. Potkávám se s ním rád zejména zjara, když rozkvétá nejen příroda, ale i tajemný půvab žen. Někdy to musím s kamarádkami probrat, určitě o tom bylo něco i napsáno. Šrámkovo volání po stříbrném větru je určené především mužskému principu, po čem voní vábení jarních vánků dívkám?

         S přiznaným potěšením sleduji i to vzácné jiskření mezi matkami a dcerami, zejména dcerami, které voní jako to Seifertovo rozkrojené jablko, polité medem. Princezny možná už matkám špitavě a důvěrně sdělují, že ve škole políbily prvního kluka. Domlouvají se očima, cítí se, slyší na sebe, svěřují si první holčičí tajemství. Tam nemáme nárok, pánové, porušili bychom citlivě tkanou pavučinku,vstoupili jako barbaři, sloni v křehkém porcelánu.

         Mám rád i svůj, mužský, svět. S mariášem, doutníčky a dvojkou červeného vína. Knížka ho také neruší. Nechápu ty, kteří ty světy staví proti sobě. Jsou to dva krásně odlišné principy, jing a jang. Když se dobře propojí... Nerušme ani myšlenkou ten báječnej ženskej svět. Je i životodárný.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora