Důkazy pod stolem?

středa 10. únor 2010 08:25

         Zhruba před čtyřmi léty jsem náhodou sledoval jakousi besedu v některé naší televizi. Proti sobě zasedli dva politici z různých světů. Na jedné straně sociálně demokratický matador, známý z obrazovky a medií vůbec, na straně druhé pro mne poměrně neznámý politik, zelený Martin Bursík. Očekával jsem obvyklé: slova, slova, slova.  

         Byl jsem tenkrát chvilku v krásném šoku. Od matadora zaznívaly naučené fráze bez obsahu, mlžné. Proti němu ovšem seděl mladý politik, připravený, kultivovaný, neagresivní. Ve sportovní terminologii nevyhrál jenom na body, ale soupeře dostal hravě na lopatky, ač byl zjevně nižší váhová kategorie. Pro mne tenkrát paprsek světla v temném království naší politiky. Zaujal mne, ač nejsem a nikdy jsem nebyl fanatický zelený.

         Šel čas, pravá koalice, jeho tah na bránu se zjevně trochu ztrácel, ale která koaliční strana to nezná? Vnitřní turbulence, nechutné tahanice s členkami, které zjevně byly zelené spíše účelově. Ostatně ta jedna svou opravdovost prokazuje v naší politice dál. K tomu i osobní problémy, stranický propad, předseda Bursík okamžitě dal svou hlavu na pomyslný špalek. Ani to není tak samozřejmý jev v našem politickém močálu. Potom třeba aférka s kšeftováním s hlasy poslanců, z níž zelení vyšli bez ztráty čtyřlístku, kdežto shnilé třešně páchnou pořád. Orlí spár sice okamžitě opustil TOP kandidátku , ale jinak pokud vím třeba Orlu šéfuje dál, je to přece křesťan a odpusťme si, co jsme si. Potom zajímavý zelený sjezd, demokraticky hádavý. Mládí bez bouří a vzdoru je mládí smutné, mdlé.

         Mladá strana se nadechuje k nové budoucnosti. Bývalý předseda a nesporný odborník zvažuje svou kandidaturu. A vynoří se pochybnosti. Pochybnosti  hraničící s křivárnou. Střílel prý na jednom hřišti góly do obou branek. Překvapilo mne to nepříjemně. Nejsem dobrý internetový vyhledávač, ale našel jsem si smlouvu Bursíkovy firmy s těžaři. Podstatný se mi zdá předmět té smlouvy: Organizační a ekonomické poradenství zejména v oblastech

moderní uhelné technologie,

environmentální aspekty těžby a spalování hnědého uhlí,

public relations.

Snad jsem to opsal dobře, za možné nepřesnosti se omlouvám. Pro mne ale z obsahu té smlouvy neplyne rozpor, natožpak rozpor zásadní. Neměl by někdo jednoznačně vysvětlit a doložit, v čem ten rozpor spočívá? Opravdu nemůže odborná firma radit v podobných věcech bez mravní újmy? Přesněji bez újmy jejího jednatele, který současně pracoval pro ministerstvo? Podepsal někde nějaký závazek o výlučnosti svého poradenství? Prokázal někdo, že poradenství jeho a firmy mělo nějaké styčné body, že si někde protiřečil? Žijeme ve zvláštním světě. Když někde mizí miliardy, slyšíme a čteme hlasitý křik: presumpce neviny, dejte důkazy na stůl! Když ovšem jde o politika někomu nepohodlného, stačí důkazy pod stolem a pomluvy. Nehájím Martina Bursíka. Pokud nastoupil neoprávněně za dvě mužstva, zaslouží si červenou kartu. Ovšem, to pokud by se mělo prokázat nade vší pochybnost. Opravdu nikoho nepřekvapí třeba to, že ve světě, v němž se tak dbá na fér hru a soukromé smlouvy se tají i když jde o podniky státní, tahle smlouva vyplula samozřejmě? Opravdu personální propojení, které okolo těžařské firmy a některých poradců je zjevné je dílem náhody? Zatím krom podivných čachrů pod stolem jsem žádné relevantní důkazy neviděl. Budou?

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora