Předvolební trumf

pondělí 3. květen 2010 09:06

      Souhlasím s názorem, že soukromník je většinou lepší hospodář než stát, nebo obec. Nemyslím si, že to platí absoulutně, ale jako obecné pravidlo ano. Když občas jdu procházkou okolo rozpadající se budovy "Vršovického zámečku", říkám si, že zdejší současní konšelé chtějí pravdivost této poučky demonstrovat názorně. Radnice je už skoro deset let ve stavu rozpadu. Přesněji osm let. Zůstaňme u obrázků a fakt.

1.jpg

      Původně hedvábnická manufaktura zvaná Rangherka byla vršovickou radnicí už někdy na přelomu století. Vršovice měly být povýšeny na město (1901) a tak naši předci na konci devatenáctého století postavili před nevzhledné domky pohlednou novorenesanční fasádu.

       Jak šel čas, "zámeček" se stal přirozeným spádovým i správním centrem oblasti, dominoval okolí. Na začátku nového tisíciletí bylo jasné, že stará radnice nutně vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci. Byl zpracován a schválen projekt, radnice se vystěhovala a odstrojila. Rada, pod vedením už zesnulého Karla Výruta, schválila i firmu, která rekonstrukci provede. Tenkrát by všechno, včetně úpravy okolí vyšlo asi na 100 milionů.

         Nové funkční období, šéfování radnice se ujal současný hlavní Bémův protikorupční bojovník Richter. Stavební zakázka byla zrušena...

2.jpg

       Taková malebná zátiší potkáte u zámečku dnes, po osmi létech modré obecní péče. Je nutné tedy dodat, že ODS tu nevládne sama, vždy v koalici, navíc kontrolně jištěna z KSČM. Pravdou také je, že Milan Richter se stačil (v dalším funkčním období) ještě osvědčit jako správce pražské kultury a teď snad střeží korupci ve městě jako Bémův náměstek.

3.jpg

  Netuším, zda je pravda, že na rekonstrukci zámečku přidělil pražský magistrát dotaci 40 milionů. Pokud ano, kontroloři z KSČM jistě vědí, kam přišla. Odborníci na stavařinu ovšem říkají, že dnes by rekonstrukce vyšla tak na troj, čtyřnásobek ceny původní. Možná se jí časem povede vytahnout na půl miliardy. Proslýchá se ovšem také, že znehodnocená radnice by se mohla prodat pod cenou soukromníkovi, který bude určitě hospodařit lépe, než radnice vedená ODS.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora