Il Padrinos

pátek 14. květen 2010 07:55

           Je to podivný svět, nejen ten náš. Máme ovšem zase svoje specifika. Už si i „novinářští šmoci“ všímají, že politiku u nás neovládají programy a ideje, ale kmotři. Na barvě nezáleží, podstatný je majetek a vliv.  

         Jistě všichni věří tomu, že vypuštění „Ička“ a „Velrybáře“ ze špičkové modré legie nic nesignalizuje. Sejně jako odchod „schopného manažéra“ z Prahy 5 z vedení modré Prahy. Těžko to ovšem vnímat jinak, než jako opožděné kosmetické úpravy na poškozené fasádě. Když jsem už někdy před rokem upozorňoval na podivné poměry v pražské ODS, byli i anonymní plivalové, kteří mi podsouvali závist, nenávist, prostě všechny jejich pozitivní vlastnosti. Dneska už jsou pražští kmotři vnímáni jednoznačně i v tisku. Nedávno fanoušci vršovické Bohemky vytloukli budovu úřadu městské části a frekventovaným jménem v čele „strašnické mafie“ byl zase registrovaný agent komunistické Vojenské kontrarozvědky, Tomáš Hrdlička. (Radní dostali chuť na klokana Ekonom).

http://josefhejna.blog.idnes.cz/c/56259/Podivna-demokracie.html

http://josefhejna.blog.idnes.cz/c/57624/Podivna-demokracie-2.html

         Další komentář není třeba, každý se může sám přesvědčit, kdo je šedou eminencí a kdysi byl i perspektivním politikem občanských demokratů.

         Teď se dočítám v Reflexu, že stejný kmotrovský princip funguje v Praze 4, kterou „kmotruje“ dokonce člověk několikrát pravomocně odsouzený za trestné činy. Politika s.r. o. Reflex.  Je už těch článků víc, uvádím jenom letmý výběr.

http://www.reflex.cz/clanek/politika/37022/mocna-prazska-parta.html

http://www.reflex.cz/clanek/politika/37021/jiny-svet-starosty-jancika.html

 

         Je pozoruhodné, kolik soudně stíhaných lidí se dostalo do politiky a nejen v Praze. První hvězdou byl asi pražský Fantomas, který to co se v mládí naučil uplatnil i v politice. Je to zvláštní jev. Ve všech stranách potkáte bývalé komunisty na čelných místech.  Netěší mne to, ale změnit se to už nedá. Že budou strany i působištěm lidí s kriminální praxí, to je asi jenom naše nadstavba. (Mimochodem, má některá strana ve stanovách stop pro lidi soudně trestané?)  Samočisticí mechanismy stran zjevně selhávají a hlas hlídacích psů demokracie nebrzdí jenom náhubkový zákon (jehož mírnější modifikaci už se v parlamentu nepodařilo protlačit-podobně, jako snižování prebend… všichni by rádi, ale…). V časech Velkého Zhasínače se našeho hospodářství ujalo kriminální podsvětí poměrně jednoznačně, propojení světa politiky se světem kmotrů už je zmapováno a zdokumentováno i literárně. Jediní, kdo nevidí, neslyší, nemluví jsou naši politici. Přesněji, už vidí, všimli si toho, co jim unikalo 20 let. A mluví na předvolebních shromážděních. Do boje s korupcí se určitě pustí kakaový délesloužící Kraus v oranžovém dresu, ale i „pan čistý“ v dresu azurovém. Oba si možná zajdou ke kvalitnímu optikovi, aby zahlédli to, co už vidí občané i novináři. Politiku prorostlou chapadly mafie.

         Nedávno mi říkal kamarád, délesloužící politik z jedné velké strany: chápal bych ještě, kdyby dělali něco pro lidi a při tom přikrádali. Ale oni kradou a aby to nebylo tolik vidět, udělají i něco pro lidi. Politik strany opačné mi zase líčil, jak se chtěli v místní organizaci zbavit jednoho profláknutého kmotra. Neprošlo to o jeden hlas a ten jeden hlas navíc se najde vždycky, protože členové přibývají, často velmi překvapivě. Politici idealisté ještě jsou, ne že ne. Ale prohrávají v každém sporu a ztrácejí víru.

         Více jsem se dnes věnoval modrým kmotrům, ale vůbec si nedělám iluze. Je třeba veřejným tajemstvím, že Praze 7  se v oranžovém světě říká Kočkoland a oranžoví kmotři na severu Čech jsou už více než čitelní. Navíc prý zní v Lidovém domě skoro nahlas, že bez Paroubka by sociální demokracie dosáhla na 51%. Ztratily se nám ideje, ztrácí se víra v politiky i demokracii.  Zůstává smutek, vyprázdněnost, hrubost a nenávist

 

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora