Soumrak kmotrů?

pondělí 31. květen 2010 08:34

         Staré, nejen divadelní moudro, říká,  že věci se nějak dějí, nějak jeví. A vnitřní motivace těch vnějších jevů může být překvapivě jiná. Jaké signály, jaké zdánlivě vedlejší efekty přinesly poslední volby?

         Pro mne tím nejpozitivnější signálem je soumrak kmotrů. Možná přechodný, dost se toho obávám. Voliči ovšem dali poměrně jednoznačně najevo, že Praha není Palermo a modří, či oranžoví kmotři nepatří do naší politické kultury. Nepotřebovali k tom důkazy na stole, stačil zdravý rozum a vnímání jevů v souvislostech.

         Polarizovaná politika, politika nenávistných výpadů bez programových konceptů, politika osobních útoků věřme mizí v pomyslném propadlišti našich dějin. Z knížecích úst opakovaně zaznívá slogan, který mi je blízký. Vláda práva. Zkusme si ve zkratce, definovat, co to znamená. Vůdcovský princip, ať už dědičný, nebo vydobytý v boji, je pro lidi přirozený a do jisté míry funguje i v demokracii. Kvalitnějším stupněm je demokracie. Když pojem vyložíme ze slovního základu, je to vláda lidu, pro někoho vláda většiny, pro některé diktatura většiny. Vyšší formou demokracie je vláda práva a pořádku. I právo může mít nedostatky, je dílem lidí. I soudci jsou lidé a jejich výklad práva může být sporný. Vláda práva ovšem není soudcokracie. To ostatně rádi používali sovětští teoretici v padesátých létech. Těm vláda práva vadila velmi. Vláda práva znamená, že řád a právo je povýšeno i nad zájmy politických stran, jejich animozity a nenávisti.

         Možná jsme už zapomněli, jak před rokem rozhodl Ústavní soud, ukradl Paroubkovi vítězství ve volbách (možná ho necituji přesně). Sešel se rok s rokem, soudci rozhodli v souladu s ústavou a podívejme se, jak se proměnila politická mapa země. Je to vedlejší cenný efekt vlády práva,  pro mne efekt potřebný a prospěšný. 

         Nechci jásat předčasně, nejsem nadšený optimista. Kdyby ovšem křehký vor naší demokracie plul i na rozbouřením moři svázaný právem a pořádkem, dávnými spojnicemi angloamerické civilizace, usínal bych klidněji i v příboji ekonomické krize. Hlavně jsem ovšem zvědavý jak se podaří vytěsnit lebku a zkřížené hnáty korupčních pirátů. I proti nim se demokratický vor může bránit. Těžko ovšem jenom slovy. Často mi při zmínce o demokracii naskočí Viktor Dyk:  

 

…boj se sebou, se všemi zlými pudy,

se sobectvím, jež vede v sráz.

Nezapomeňte otců bludy,

nezapomeňte běsů v nás…

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora