Šetřeme! Ať to stojí, co to stojí...

úterý 15. červen 2010 08:13

  Nechci rozebírat Ceplův rozsudek v případě „justičí mafie“. Zaujal mne úplně jiný detail. Vyvracel námitky senátu jednoho ze dvou Vrchních soudů v ČR. Jeho otec, erudovaný právník, kdysi právem pouklzoval na jejich zbytečnost.  

Úspory se u nás skloňují a určitě ještě budou skloňovat ve všech pádech.Velmi respektuji soucovský stav, Moc soudní je nepochybně potřebná a nutná, nejen pro vyvážení mocí ve státě. Ošem, na co potřebujeme vrchní soudy? Zjednodušeně řečeno máme ke standardním okresním, krajským a soudu nejvyššímu jestě dva soudy vrchní, v Praze i v Olomouci. Že to netuší „plzeňská právnička“ Řápková asi nikoho nepřekvapí, ale ví někdo, na co je potřebujeme? Není třeba velká genialita ke konstatování, že každý zbytečný článek v systému je brzdou. Tyhle dvě brzdy nejsou nejlevnější. Není tajemstvím, že průměrný měsíční plat soudců je 70.000. Netuším kolika soudci to vynásobit, navíc půměrné platy tady určitě budou vyšší. K tomu úředníci, budovy, zařízení. Tohle není závist, to jsou fakta. Mluví se o zeštíhlování státní správy, mluví se o snižování úřednických platů. Soudci se bouří. Právem? Neměli by si udělat pořádek především sami u sebe? Namítali někdy zbytečnost dvou vrchních soudů? Pokud vím, ani sympatický Jiří Pospíšil si netroufl na podobnou reformu. Ač je v odborných kruzích veřejným tajemstvím, že jediným skutečným důvodem vzniku vrchních soudů byla potřeba zachování soudcovských trafik po zániku federace.

Vadí mi přemnožené a zbytečné audity placené z daní občanů, vadí mi předražené dálnice a monstrstavby betonové lobby. Včetně nesmyslných jezů a betonových koryt, které ničí už prokazatelně ráz krajiny. Stejně mi ovšem vadí nesmyslné instituce, které nepřispívají k zlepšení vlády práva v této zemi. Spíše ji brzdí zbytečnými průtahy. Nazývejme věci pravými jmény. Soudcovský stav by měl být solidární, kolektivní sobectví je horší než sobectví idividuální. Ani justice by neměla šetřit ať to stojí, co to stojí.

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora