Politická turistika

úterý 29. červen 2010 08:57

  Přemýšlel jsem o tom už dávněji, naposledy asi při studiu doby před a pobělohorské. Kolik tenkrát bylo korouhviček, kolik otočení doslova o sto osmdesát. Já vím, často to bylo do hrdel i statků, ale i to patří k politice a politikaření.

 

Doba po druhé světové válce tím také byla charakteristická, tam se čistily charaktery ve velkém. Většinou se přetíralo z hnědé na rudo. No a když jsme u té barevné alegorie, pro mne „po sametu“ bylo typické chování korouhnvičky přetření z rudé na modro. Kdybychom tedy vedli nějakou pomyslnou dělící čáru mezi pravicí a levicí politického spektra, potom typická korohvička tu čáru hladce překročí, bez uzardění, někteří možná i dvakrát. Mám dojem, že ve svém mladém politickém životě takový krok stranou udělal třeba oranžvý mnohoobročný David. Ale i další, vím.

Vraťme se ale k moderní terminologii. Pro mne takovými prvními jasnými politickými turisty byla soudruzi Tlustý, Dyba, Kočárník. Soudružství jim nesporně přinášelo i jisté prebedy, včetně studií na vysoké škole a následných trafik, někde ještě jenom v podobě naděje. Potom sametový kouzelný proutek a ze tří uvědomělých soudruhů se stali tři ještě uvědomělejší konzervativci, dokonce aoštolové pravicového myšlení. Patřili ovšem všichni do chovné stáje VK a tak se decentně přihmouřily oči, byli a jsou to chlapci schopní, takoví političtí pragmatici, které potřebuje každá společnost.

Takový Jan Ruml, to je ale typický politický turista, že. Komunisté mu dokonce umožnili pást krávy, to mu kritici nezapomněli nikdy. Potom býval ve straně otce zakladatele považován za jisté svědomí strany, jeho projevy bývaly často velmi nepříjemné, otevřené. Když začali ze skříně padat kostlivci podivných ekonomických čachrů, ten prosťáček Ruml chtěl očistit jméno strany u jejíhož zrodu také byl. Nepochodil, starší pamětníci tehdejších poměrů dodnes pobaveně vyprávějí, jak třeba pragmatik Vlastimil dlouho váhal, na kterou stranu se přiklonit. Někteří prováhali, někteří volali po čistém a jednoznačném řešení. Nedovolali se, založili jinou pravicovou stranu. Neuspěli, ale tu pomyslnou čáru zprava doleva nikdy nepřestoupili. Přesto byli političtí turisté zatímco na modro přebarvení rudokabátníci jsou pořád ctěnými politickými pragmatiky. Každý skutečný demokrat totiž měří všem stejně.

V ODS se znovu rozhořel spor. Věřme, že očistný. Z pražské modré skříně už nepadají jenom kostlivci, ale i tuční dinosauři, vyzdobení luxusními hodinkami a akciemi na doručitele. Historie se trošíčku, ale opravdu jenom trošíčku opakuje. Ti nespokojení už zase slýchali: když se vám to nelíbí, můžete jít. Někteří už i šli do jiných stran, určitě typičtí političtí turisté. Tentokrát ovšem do hry vstoupili voliči a velmi drsně. Jsem sympatizující pozorovatel, ale velkou naději té očistné koupeli nedávám. Jeden podobný pokus jsem už zažil a i dávní přátelé, kteří modří zůstali, jsou spíš skeptičtí. Lépe čtou poměry uvnitř strany.

Měl jsem rád vtipy z doby socialismu, zejména ty, které v chytré zkratce postihovaly absurditu doby. Vybavila se mi třeba skvělá definice gynekologa jako zavilého intelektuála, který hledá problémy tam, kde dělnická třída vidí jenom rozkoš. To jsem ovšem odbočil. Jiná definice říkala, že pravicový oportunista je komunista, kterému strana v nestřeženém okamžiku zahnula doleva. A ten nestřežený okamžik je podstatný. Kdyby se třeba pražská ODS nedokázala očistit důsledně a některý její mladý politik šel do jiné pravicové strany, je to politický turista? Když mu jeho strana uhnula ke korupci a nechce se jí zpět k původním ideálům? Překročení té pomyslné čáry pro mne je určující. Odejít ze strany, která se zpronevěřila svým ideálům není zrada. Ostatně, v současnosti je čas střídání a změn, nikoliv turistiky, ta už tolik nekvete. Správné korouhvičky chytají vítr.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora