Zprivatizované vnitro?

pátek 2. červenec 2010 08:51

Moc výkonná vládne, je to tak. Měla by, v rámci pravidel, daných mocí zákonodárnou, hrát čistou, ekonomicky úspěšnou hru. Moc soudní má kontrolovat, zda se hraje podle pravidel a čas od času někoho poslat do autu.  

Jsou silná významná ministrstva, kde se rozdělují peníze, jsou ministerstva zdánlivě nevýznamná, kde peníze slušně protékají. Jsou ministerstva trochu do počtu, ministerstva obtížná, v nichž se šéfové střídají často. Velký zájem strany také mají o ministerstva silová. Vnitro a obranu. Pokud jde o obranu, líbí se mi představa, že jí bude šéfovat nevoják s modrou knížkou, navíc čistou reputací disidenta. Když naši vojáci namísto vasti sloužili Vlastě, nebyla to pro armádu asi doba nejšťastnějí. Ač není jasné, kdy začaly problémy, které za její vlády propukly. Podle některých už v době působení knížecího pytláka.

Vnitro je druhý silový úřad. Významný, obávaný i vyhledávaný. I ve skutečně fungující demokracii si ministr jistě najde cestičky, jak zatlačit, nebo naopak doporučit, pod který kobereček co zamést. Vyloučit se to nedá nikdy, lze to ovšem minimalizovat, odhalovat, pranýřovat. Před skoro padesáti léty jsem jel na svatební destu do Dederonie. S partou jiných rekreantů. Jel s námi také velmi vzdělaný starší pán sakastický komentátor tehdejší soudružské politiky. Bylo to po zavření ministra vnitra Baráka a on to suše komentoval: pánové, stát, kde zavřeli ministra vnitra, protože krade!

My jsme ale sví pořád. Nedávno jsme měli ministra vnitra, který byl v odposleších mafiánů titulován opravdu důvěrně, no a co! Teď se v kuloárech hovoří o dalším zajímavém experimentu. Pozvolné privitizaci ministrstva vnitra jednou bezpečnostní agenturou. Také pozoruhodná varianta. Nevymahatelnost práva je typickým znakem nefunkční demokracie. Každý si může sám posoudit, jak je to u nás. Takový stav sebou nutně nese i braní práva do vlastních rukou. A nejde jenom o zblblé holohlavé nácky. Jeden polostátní podnik si také cvičil a snad pořád cvičí partu bouchačů. Připravených vzít zákon do svých pěstí. Ostatně každá bezpečnostní agentura musí nutně fungovat na polovojenských principech, principech vojensko štábních. Již staří Římané volili v nejhlubší demokracii pro dobu válek diktátory. Ono rozhodovat demokraticky o tom, zda vytáhnout do bitvy nejdřív na pravém křídle je dost nesmysl.

Kdyby bylo něco pravdy na tom, že naše bezpečnostní sbory prostoupí nějaká polovojensky organizované bezpečnostní agentura, no... Zdůrazňuji, že vycházím jenom z veřejných zdrojů. Důkazy žádné nemám. Signály jsou ale opravdu varující. Vykročíme tímhle směrem? Po ministrovi vnitra, který kradl a dalším vnitroministrovi, který byl přinejmenším objektem důvěrných hovorů krále podsvětí budeme mít další unikát? Zprivatizované ministerstvo vnitra.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora