Bémovo propadliště dějin

úterý 13. červenec 2010 08:11

  Vzpomínáte si ještě na tu rádoby vzletnou frázi z ptydepe komunistických novinářů? Nepohodlní politici mizeli v propadlišti dějin. Jakpak to bude s „malým velkým“ mužem z pražské radnice? Zavře se za ním potichu voda, přijde jeho nová hvězdná chvíle, nebo vyjde předpověď jeho stranického rivala, že o poslanecký mandát usiluje hlavně kvůli imunitě?  

Vzpomínám si, že zpočátku jsem k němu přistupoval spíš nezaujatě, zvědavý, co dokáže. Prvním varovným signálem asi byl jeho „boj“ s pražskými taxikáři. Když se nechal před objektivy nalíčit za Itala a zkoumal úplatnost dročkářů, říkal jsem si proč, proboha proč? Komu a co chce dokázat? Dokázal sobě i Pražanům, že je průměrný Kašpárek. Postupně rostl v přeborníka v názorových veletočích, začínalo být jasné, že ono Werichovské „nepamatovat si“ je hlavní modrou kvalitou druhého muže ve straně. Asi nejen jako chlap, ale i jako politik hodně ztratil otočkou ve věci Kaplického knihovny. Naprosto mu neberu právo změnit časem názor. Já třeba jsem k celému návrhu přistupoval spíš vlažně. Zejména pokud byla ve hře varianta s povrchem čochtanovsky zeleným. Ovšem jeho názorový veletoč byl takřka ze dne na den, bez věcných argumentů, zato opentlený siláckými výkřiky! Ty ho ostatně provázely i v řadě veřejných diskusi. Rád okřikoval oponenty vykřiky: lžete, vymýšlíte si. Časem se ovšem ukazovalo, že s pravdou se často dostává do rozporu pan primátor.

Postupně si zasvěcenější novináři všímali poměrů na pražské radnici. Po pár létech bylo jasné, že podivné majetkové machinace se nemohou dít bez vědomí primátora. Netvrdím, že všechny požehnal, to patrně bylo i pod jeho rozlišovacími schopnostmi (jak by řekl jeho guru). Měl ovšem vědět, tušit, odpovídat. Ve skutečné demokracii platí, že odpovídá ten, kdo rozhoduje. Nelze se donekonečna schovávat na kolektivní rozhodovnání. Pronájem holešovického Výstaviště, pronájem magistrátního domu v centru Prahy, „výhodná“ výstavba cyklostezek a na závěr primátorského působení opravdu promodralý zlatý hřeb pražské radnice, karta Opencard. Netvrdím, že je za všechno odpovědný jednoznačně Caligula pražské politiky, ale spoluodpovědný je nejen politicky. Zda i jinak, ukáže asi čas. Orgány činné v trestním řízení těžko, pro ty patrně je podstatnější zkoumání kanceláře ombudsmana. Tam byly problémy okolo desetitisíců, v Praze nejasnosti miliardové.

Propadliště dějin se pro Béma uzavírá skoro symbolicky. Propadem fyzickým, doslovným. Erbovní dílo betonářské lobby se nám propadlo a propadá opakovaně. Nejsem odborník na dopravu, ale z řady komentářů soudím, že betonová dálnice pod Prahou nebyla tak nezbytná a nutná, jak tvrdili její obhájci. I laik jako já tuší, že město, jehož historické jádro pamatuje staletí, nemůže mít podrobně a přesně zmapované podzemí. Jistě je nutné ptát se především odborníků kdo a proč podcenil situaci. Ovšem i tady nepřehlédněme ani odpovědnost politickou. Pokud Metrostav vyhloubil souřasnému primátorovi plynulou cestu do propadliště dějin, nebude to pro naše královské město škoda. Možná by mu mohla být na rozloučenou předána zlatá karta Opencard, vyzdobená všemi plánovanými funkcemi. Možná si ještě zajede prohlédnout i krásné panoráma Hradčan. Pokud nepadnou za oběť tunelu Blanka.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora