Politický suterén

středa 11. srpen 2010 17:44

Nevolil jsem žádnou z parlamentních stran a jsem velmi opatrným sympatizantem současné vládní koalice. Sněmovní představení při schvalování vládního programu jsem sledoval především jako velké teátrum, soustředěně asi hodinu, dvě. Pokud si dovolím pár poznámek, jsou to subjektivní soudy (ne)zaujatého pozorovatele. 

Scénář představení byl daný předem, to věděl nejen premiér a vládní koalice. Spíš mne tedy zajímaly výkony některých účinkujících. Dám přednost dámám. Soudružka Semelová by mohla se svým plamenným projevem vystroupit na každém táboru lidu. Smíchala všechno se vším, přidala tuším i Mašíny. Její načančanou blonďatou kolegyni jsem trochu vypustil. Jen mne napadlo (suterenně), že si vybrala tu správnou stranu. Ale zaslechl jsem tam i jednoho komunistu, který mluvil k věci a zajímavě.

Z opozičních účinkujících jsem  vyslechl více sociálních demokratů. Docela mne v úvodu svého projevu potěšil Michal Hašek. Nechal se trochu inspirovat praxí britského parlamentu a proces cupování zahájil přiznáním vítězství, které bylo patové a respektem k vítězné koalici. Řekl bych neparoubkovsky. Ovšem v oranžových řadách jsou pořád reprezentanti politického suterénu. David mnohoobročný mi unikl, ale prý brzdil. Zaslechl jsem ovšem krátký výkřik poslance Jandáka a přemýšlel, kdy se tenhle průměrný herec přeměnil definitivně v Doolitla naší politiky. Poslouchal jsem většinu projevů poměrně pozorně a musím konstatovat, že řada opozičních připomínek stála za zamyšlení. Pokud má třeba pravdu poslankyně Bohdalová (a asi má!) že státní příspěvek na studenta v soukromé škole je 90% příspěvku z částky na škole státní, co dodat. Při vší úctě k řadě kvalitních soukromých škol, kolik jich funguje pro různé "podnikatele" jako ždímačka ne peníze. Pobavilo mne také trefné rejpnutí poslance Tejce do ministra vnitra. Pan ministr se jako mediální hvězda rozmachoval široce a trochu pozapomněl, že v politice je dobré dvakrát měřit. O "bobříku mlčení" by asi měl uvažovat.

Nebylo to špatné představení, své role ovšem hrála jenom jedna část sněmovny. Těžko věřit tomu, že jde o novou tvář politiky, když při tak významné schůzi zívaly poslanecké lavice koalice prázdnotou. Pan premiér si nesporně zachoval tvář, ale myslím, že ke kvalitě představení by přispělo i občasné vystoupení nových ministrů. Na výsledku by to nic nezměnilo, vzhled by asi byl příznivější. Nepíšu to rád, ale z jednání koalice na této schůzi na mne dýchl arogantní politický suterén. Škoda.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora