Marnost nad marnost

čtvrtek 16. září 2010 23:05

  - praví Kazatel - marnost nad marnost, všechno je marnost.
Vždyť se stává, že někdo pracuje moudře, rozvážně a úspěšně, a nakonec to dá do vlastnictví jinému, kdo na tom nepracoval. I to je marnost a velké zlo. Co má člověk za všechno svoje namáhání a snahu, s níž se plahočí pod sluncem? Ano, po všechny dny má jen starosti; trápení je jeho zaměstnáním, ani v noci si jeho srdce neodpočine. I tohle je marnost.  

 

Nějak mi to samo naskočilo, když mne ještě před odjezdem zastihla u počítače zpráva o sebevraždě Martina Štěpánka. Nechci za něj psát nekrolog, nepřísluší mi to. Spíš mi hlavou táhne podivuhodná historie početné rodiny mého kdysi milovaného herce i laskavého člověka. Martinovo vyprávění o malé tragedii, která ho postihla v dětství (možná trápila daleko víc jeho otce Zdeňka). Vybavil se mi ale také jeho skvělý, oficiálně snad nepublikovaný text V zemi, kde zítra znamená už předevčírem. Pokud si to dobře vybavuji, točil tenkrát v SSSR, obsadili ho do role kpt. Jaroše, z něhož komunisté udělali pomalu soudruha. A herec po návratu napsal skvělý ironický text o tom „ráji na zemi“. Nevybavuji si ho už, to bych lhal, ale vím, že byl osvěžením v úhoru tehdejšího psaní. Potom emigrace, Svobodná Evropa a následný návrat i s manželkou, Jarkou Tvrzníkovou.

Přemýšlím o osudech těch lidí. O posledních chvílích, kdy se rozhodnou. To nejsou demonstrativní sebevraždy mnoha puberťáků, které, bohužel, občas vyjdou. Tady se zralý muž ohédne zpět a konstatuje, že všechno je marnost, že cesta dál už nevede. Škoda dobrého člověka, škoda umělce. Byla to jeho vůle, nebudu jeho čin vážit na křeťanských vážkách. Sbohem.Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora