Nekonfliktní

pondělí 27. září 2010 11:00

Překvapilo mne (příjemně),že pod mým textem o rekonstruované zahradě nad Alberovem neměl nikdo potřebu si plivnout. To není málo.  

Nejsem křtěný Vltavou, přesněji skoro jsem, ale ne v Praze, leč to město mám moc rád. Před řadou let jsem dokonce (poněkud ovíněn) přednesl oslavnou řeč na krásu pražského panoramatu. V Dánsku a s tlumočníky. Snad to nedopadlo tak zle, jeden Dán mi (zase přes tlumočníka) vyslovil uznání.

Toulávám se tím městem už přes padesát let. V produktivním věk jsem většinou pracoval v jeho centru, dýchal s ním i strádal, stravoval se v Koruně i Lucerně. Vrostlo mi pod kůži, je to můj svět, ač ho mnohdy nepoznávám. Zejména noční Václavák, tomu se vyhýbám.

Pokud mi to věk a zdraví dovolí, budu ho fotografovat, popisovat, zkoumat. Vždycky láskyplně, občas kriticky. Tak jsem přistupoval k svým dětem i vnoučatům. Nekritickou lásku nemám rád. Bývá slepá. A teď konkretně: Paní Michaelo, ano snad to byla Jedová chyše, ale to není odborný posudek znalce. Děkuji vám i za „putyku“. Já dlouho váhal a bez ověření napsal putika, nikdo mne neseřval. Fajn. Tenisové kurty tam zněly do večerní atmosféry, jsou tam pořád, terasovité, živé. Také zajímavé téma. Když jsem ještě tenis hrával, chodíval jsem na „intimní“ tenisový kurt v Podolí s otcem jednoho známého zpěváka.

Pane Buzický, i tady se trochu míjíme, bez zášti. Pro mne je Albertov tajemná čtvrť a při poslední návštěvě jsem objevil nejen nové a netušené schody, ale i ústav soudního lékařství (pokud ten název píšu přesně), s televizním přenosákem před vchodem. Asi se právě chystali na nějakou spornou pitvu. Přírodní vědy není můj svět, Albertov jsou pro mne jistá Stínadla, vzývaná s úctou.

Přiložím pár dokladů o tom, že chodím poctivě a zkoumám pravidelně, špičkovým estétům opět nedoporučuji. Jsou to obrázky ze stejného dne a tedy v podobném světle. Nostalgickým pamětníkům z ciziny doporučím na mém druhém blogu třeba

http://josefhejna.blog.idnes.cz/c/137596/Prazske-pasaze.html

http://josefhejna.blog.idnes.cz/c/144096/Velka-Praha-jarni.html

http://josefhejna.blog.idnes.cz/c/144932/Prazske-pasaze-II.html

 

1.jpg

Tenhle pohled nikdy nezevšední.

3.jpg

 

 

 

 

 

 

Na tohle monstrum mám smutné vzpomínky. Ale je impozantní.

 

 

 

 

 

 

 

5.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nevím to jistě, ale na tomto schodišti jsem možná měl premieru. Někde nahoře, nad ním asi bývala legendární Jedová chýše.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora