Ecce Homo

středa 13. říjen 2010 14:00

Nejsem asi jediný, kdo sleduje záchrannou akci na pomoc horníkům v Chile. S obdivem, úctou, pokorou.  

Myslím, že Nietzsche v Zarathustrovi napsal, že člověk je provaz natažený mezi zvířetem a nadčlověkem. Je to nádherná filozofická metafora. Kolikrát v přímém přenosu dnes vidíme tu zvířecí variantu člověka. Války, mučení, vraždy. Sami většinou v teple domova, pohodlně usazení, napapaní, spokojení.

Teď máme v přímém přenosu možnost sledovat situaci opačnou. Sami opět někde vprostřed toho pomyslného provazu, diváci, ochromení, tentokrát úctou, možná i úžasem. Vidíme v přímém přenosu nadčlověka, abstraktního, nikoliv jedince. To jsou zase jenom lidé, někteří vyděšení nesmyslnou slávou, jiní už opatrně politicky parazitující na skvělé záchranné akci. Já obdivuji to vzepětí lidského ducha, solidaritu, kamarádství, odvahu. Kolik z nás by se nechalo dobrovolně spustit tam dolů, pomoci kamarádům, potřebným. Tam vítězí člověk, skoro nadčlověk, to, co dělá lidstvo silným.

Nevracejme se zpět ke zvířeti, neznámkujme jednotlivé podzemní Robinsony. Nejsou to mediální hvězdy i když někteří se jimi časem ochotně stanou. Já budu držet palce především lidskému duchu, pozitvní stránce lidství. Nedívám a nebudu se dívat pravidelně, ovšem, pokud nahlédnu, vždycky si s úctou pošeptám: Ecce Homo.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora