Modrý soumrak

středa 20. říjen 2010 08:25

Trochu jsem u toho i byl, potom to občas dost smutně pozoroval. Modré obzory tmavly vůčihledně, mizely ideály, zůstával pragmatismus (v tom lepším případě) a hlavně pachuť kmotrovství.  

Kořeny toho stavu vidím jednoznačně na konci devadesátých let. Tam ODS opustila demokratické principy. Když začali ze skříní padat kostlivci, byla strana názorově rozštěpená. Netvrdím, že půl na půl, procenta neznám. Bylo ale v ODS hodně těch, kteří požadovali vyčištění strany od podvodných praktik. Na ztrátu paměti různých Nováků a vyšších funkcionářů nevěřil nikdo, spor byl spíš o to, zda věci výmluvami zametat pod koberec, nebo řešit otevřeně, demokraticky. Zvítězila verze „počišťovačů“, verze pozvolného zapomínání, sázka na občanskou ztrátu paměti. Těm, kteří chtěli demokratické řešení s otevřenými kartami bylo řečeno: pokud se vám to nelíbí, jděte jinam. Šli, povili mrtvě narozené dítě. S velkou slávou, malým politickým umem.

V modře obrozené pravici ovšem bobtnal zhoubný nádor. Mnohé idealisty vystřídali perspektivní kmotři. Přišla doba stranických turbulencí, první aféry s „mrtvými dušemi“, první podezření, která nikdo nikdy nedošetřil, protože „důkazy nebyly na stole“. Strana sice povstala jak bájný Fénix z popela nízkých preferencí. Jenže za jakou cenu. Měl jsem a mám možnost občas se potkávat s řadovými členy, které pořád považuji za přátele. V soukromí vrtí hlavou, vyprávějí, jak jakýkoliv pokus sestřelit nějakého kmotra ztroskotal na jednhlasé většině. A ty hlas přibývaly velmi flexibilně a nekontrolovaně.

ODS je zase na rozcestí. Jsou a budou to náročné šachy. Jiří Dientsbier ml. už trochu zapomíná na svůj předvolební slib, že s ODS ne, schopný manažér Tůma zřejmě chladně propočítává všechna pro a proti. A sympatický lékař Svoboda ví, že základem každého úspěšného léčení je pojmenovat příčinu nemoci. Řekl bych, že voliči v Praze diagnostikovali poměrně přesně. Možná by, v duchu známého Brechtova výroku, mohla pražská ODS své voliče rozpustit a zvolit si nové. Pane doktore Svobodo, pokud nemoc ODS v Praze budou léčit nositelé zhoubné korupční infekce, co k čertu pohledáváte na této galéře?

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora