Život a doba justiciála Klause

neděle 24. říjen 2010 15:42

Je těžko popiratelným faktem, že v posledních létech minulého tisíciletí ekonomika u nás předběha právo. Časem se ukázalo, že trh všechno navyřešil a že ve skutečně fungujících demokraciích jde ruku v ruce s rozvojem trhu i právo a pořádek. Jiný názor ovšem zastává náš prezdent, jinak také všeobecný expert.  

Naprosto mu neberu právo vyjadřovat se k rozsudkům, pravomocným, či nepravomocnm. To právo má každý občan. Skutečný demokrat a občan, byť první mezi rovnými, ovšem poravomocné rozhodnutí respektuje. Možná se skřípěním zubů, ale respektuje. Jiná cesta není. Přesněji je, ale hodně sporná: každý doma svého kalašnikova.

Teď nám pan Klaus s charakteristickám mrknutím sdělil, že ty tresty ho překvapily svou tvrdostí. Netuším, z čeho vychází, nevím, zda má prostudované soudní spisy. Netuším, zda to jsou u něj pojmy, nebo jenom dojmy. Vypadá to, že spíš za b. Možná, kdyby naplnil pravomocné soudní rozhodnutí a soudcem jmenoval mladého a prý mimořádně schopného soudního čekatele, získal by i v justici mravní autoritu. Jako člověk dbalý práva. Zatím asi působí prezidentovy promluvy na „soudcokracii“ spíše kontraproduktivně. Žádný skutečný odborník nemá rád, když mu do oboru mluví všeznalý amatér.

Právo je a bude dílem lidí. Omylných. Někdy i úplatných. Platí to i o soudcích, bohužel. Je na to ale nějaký lék? Krom běžných, demokratických? Neznám ho. Příznačné je, že nejvíc láli „soudcokracii“ sovětští komunisté v padesátých létech. Ex oriente lux? Dneska už je celkem veřejným tajemstvím, že trh zdaleka všechno nevyřeší. Stát do něj zasahuje i v nejvyspělejších demokraciích. I tam, kde už vládne i nad trhem řád, právo. To ovšem není svět justiciála Klause.

 

P.S. Slůvko justiciál jsem použil s ironickou nadsázkou. Objevuje se v povídkách českých obrozenců a některé postoje VK připomínají „vlastenčení“ tehdejších nadšenců.

 

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora