Oko za oko...

neděle 28. listopad 2010 17:00

Pokud si dobře vzpomínám,  první záznam právní normy byly objeven na stéle, tedy šutru v Babylonu. Skoro dva tisíce let před naším letopočtem. Hlavní zásadou Chamurapiho zákoníku bylo: oko za oko, zub za zub.  

Civilizace ovšem pokročila, naštěstí. Nedávno jsem v televizi potěšeně sledoval stařičký černobílý Fričův film Čapkovy povídky. Na závěr se tam ptají Boha, proč nechodí svědčit on, když ví všechno nejlépe. A představitel Boha, František Smolík, nádherně čapkovsky odpovídá. Lidi musí soudit lidská spravedlnost, ne ta absolutní, božská. Je to moudrost veliká, vyjádřená navíc výsostnou uměleckou formou.

Vybavují se mi eskadry smrti, které myslím působily v Brazilii, vytanul mi i starší italský film. Jmenoval se tuším Krutý Řim a komunisté ho, po mém soudu právem, brzy stáhli z kin. Velmi stručně byl o bohatém advokátovi, kterému nějaká hnusná hovada znásilnila mladičkou dceru, snad studentku. Nepamatuji si už podrobnosti, ale film byl skoro návodný. Advokát si najal a platil partu mstitelů ( i bývalých policistů), kteří šli po stopě těch násilníků. Úspěšně. Nejstrašnější na tom filmu bylo, že jim diváci fandili, včetně mne. Matně si vybavuji děsivou scénu ve sklepě, jednoho z těch grázlů uvázali ke zdi tuším nahého a jeho intimní partie masírovali obušky, možná i řetězy. To už s jistotou nevím. Jako otec tenkrát mladých dcer jsem jim přiznaně fandil. A nejen já, celé kino. Ale je to špatně, ač se nám to nemusí líbit.

Ta dáma jménem Spravedlnost, i když má občas zakryté jenom jedno oko, váhy cinknuté a meč tupý je pořád lepší varianta než ta oko za oko... Tenhle problém má ovšem ještě přidaný echoefekt. Čím hůře je spravedlnost vymahatelná, tím více roste i společenská poptávka po osobním vyřizování účtů. I ve společnosti vše souvisí se vším a podcenění role práva je jev víc než nebezpečný.

Trochu odbočím od tématu. S upřímným úděsem jsem sledoval ve sdělovacích prostředcích, že snad už dva muži chtěli parazitovat na tragédii rodičů, kterým unesli malou školačku. Napadají mne lidské hyeny, ale to jsou prý slušná zvířata, nekřivděme jim. Hypoteticky ve společnosti, v níž panuje primitivní zákon oko za oko, co by tihle lidé měli zaplatit?

 

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora