Vojandy

úterý 7. prosinec 2010 17:55

Chodí to asi každému z nás. Větší či menší množství souborů, tu více tu měně zajímavých. Velké procento vyhodím rovnou, některé prohlédnu, občas některý zaujme. Když jsem viděl, že přišly jakési vojandy, předpokládal jsem vtipné nahotinky, patrně na prohlédnutí. Dámy byly oblečené, někdy až příliš. Do samopalů, kulometů, padáků a podobně.

 

Něžný hlas k tomu nazpíval zajímavou aranž Vangelise, na obrazovce se střídaly vojandy z mnoha zemí. Evropanky, Jihoameričanky, Indky. Slušelo to všem. Některé v náručí chovaly místo mimina těžký kulomet, jiné skromnější a sofistikovanější techniku, která ale zabijí stejně spolehlivě. Většina se koketně dívala do objektivu, přiznávám rád, že v tom byla i trocha vzrušujícího kontrastu, něha a agrese.

Jenže! Nepřevážilo potěšení z té přehlídky ženské krásy. Spíš trochu rozpaky. Jsem ještě z generace odkojené Šrámkem a věřím, že muž má touhu rozsévače, žena má úrodný klín. Žena je především dárkyní života, v tom je pro mne její největší síla, její nenahraditelnost. Jízdou v tankodromu, pobytem v parašutistickém výcvikovém táboře, výcvikem ve střelbě z kulometu vyzraje odborně, možná si získá respekt spolubojovníků jako vojanda, proč ne. A z mnohých časem budou i pozorné a pečlivé matky.

Něco mi tady ale nehraje. Berte to jako můj pocit, nikoliv empiricky verifikovaný fakt. Čtu občas úvahy o příčinách poklesu mravů, různé studie demografické, úvahy zdravotní. Kdybych já hledal příčiny vymírání naší civilizace (a to je fakt těžko zpochybnitelný), díval bych se i na zdánlivě okrajové důvody. Potlačení ženství jako ostrůvku něhy, slitovné a laskavé péče, potlačení role matky, královny rodu, opečovávané, ctěné... i to je vlastně příčina. Paradoxní mi přijde, že nejzběsileji o tuto „emancipaci“ usilují ženy. Měl jsem kdysi skvělého kamaráda Edu. Dodnes si pamatuji jeho komentář na pouštění žen v tramvaji. Jistě, pouštím dámy sedět, říkal. Ale je ještě dáma údernice, která denně navozí víc koleček než chlap, vykouří víc cigaret a večer to zazdí v hospodě pár pivy s prckem? Je v tom nadsázka, vím, ale dámy, proč dobrovolně vyklízíte to království křehké krásy, krajek a vůní.

Snad ještě nejsem tak zapšklý dědek, abych nechápal vývoj okolo. Určitě ho nemíním ani brzdit, proč. Ale svět, v němž křehké ženy kojí místo nemluvňat samopaly, to už není můj svět, neláká mě. Asi je čas, jak říkávala Ljuba Hermanová, ulehnout k poslednímu odpočinku s kyticí (ona říkala bílých lilií)... já bych zůstal klidně u bodláků. Svůj k svému...

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora