Co vy, pane profesore?

pondělí 13. prosinec 2010 11:00

Zvykli jsme si už, že hradní exot umí vždycky překvapit. Je to prostě originál sui generis, řečeno profesorsky.

"Když dvakrát až třikrát za rok dostanu takovouhle hromadu, abych podepsal osmdesát nových univerzitních profesorů, tak vždycky zesinám hrůzou a táži se, jestli je možné, že prostě od června do listopadu se u nás urodilo osmdesát nových univerzitních profesorů, a jsem si stoprocentně jist, že nikoliv."

Devalvace vzdělání je faktem nesporným, počet vysokoškolských profesorů asi vypovídá o značném přemnožení. Ostatně stejně jsou, pokud vím přemnožení naši generálové. Těch bude pomalu víc, než bojeschopných vojáků.

Když ovšem zlehčujícím způsobem mluví o profesorech profesůrek hradní, je to příslovečná řeč o provaze v domě oběšencově. To je už podobná trapnost, jako když hradní podržtaška Jakl káže pravdomluvnost, nebo „Němá barikáda“, vykopnutá nahoru, pojedná o spravedlnosti. Kolik semestrů odpřednášel hradčanský „pan profesor“? Určitě podstatně méně, než kterýkoliv ze jmenovaných profesorů. Přesto se rád, s vrozenou skromností, nechá veřejně oslovovat pane profesore.

S přibývajícím věkem asi chátrá každý, nějak a někam směřuje, a jak říká jedna moje lékařka, lepší už to nebude. Přesto mi není příjemné, když hlava státu projevuje takovou ztrátu soudnosti. Posmívaný monarcha František Josef se jistou dávku moudrosti zachoval i po osmdesátce. A nežil vůbec snadný život. Jediný syn spáchal sebevraždu, manželku mu zapíchli pilníkem, přesto si do pozdního věku zachoval i jistou míru soudnosti. Co vy, pane profesore?

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora