Kdo nekrade, není kamarád?

pondělí 20. prosinec 2010 10:48

Je to takové trochu zbytečné slovíčko. Někdo hovoří o morálce, někdo o etice, jiný o slušném chování. Říkejme tomu třeba porušování obecně akceptovaných norem chování. A v tom je trochu jádro pudla.  

Třeba jistý Kant mluvil dokonce o kategorickém imperartivu, velmi zjednodušeně inrerpretováno: co sám nemáš rád, nečiň jinému. Ale on byl naiva, věřil i v „hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně.“ Když se nat tím trochu zamyslíte, naši politici vlastně kategorický imperativ naší společnosti neporušují. Společenská elita, tedy politici, se zjevně řídí jiným inperativem. Kdo nekrade, není kamarád.

Teď se to projevilo jednoznačně v poslední aféře. Jeden vysoký státní úředník nejen odmítl krást, dokonce na ty zlodějny ukázal prstem. Velmi nezodpovědné! Příznačným vrcholem korupčního lerdovce je, že i hradní pán se trošíčku mračí na toho nezodpovědného úředníka a trošíčku pohladil po úhledné mladé hlavičce ublíženého ministra. No, nedivme se. Představte si, že by se takhle kdysi choval třeba nějaký Libor Novák. To byl naštěstí skutečný kamarád s morálkou Kikin.

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora