Koniášování

středa 2. březen 2011 14:15

Trochu jsem vypadnul ze sledování hlavních směrů našich novinářských "žump" a neschází mi to. Pokud jde o sporného L. Batoru, nemám důvod nespolehnout se na názor premiéra, který usoudil, že takový člověk na školství nepatří.  

O to víc mne zaujal postoj pana prezidenta. Není králem mé volby, to jsem nikdy nepopíral, ale nemám potřebu ho ani opakovaně napadat. Příliš mne nezajímá. To, že ze sebe občas udělá kašpárka je jeho volba, moje trochu ostuda, občanská. Nečetl jsem ani celý program pana Bátory. Jenom úsek vyzdvižený z hradu. Ono i postava Rouseaua, vytržená z kontextu doby, je trochu pitomost, ale tyhle spory nepovedu, stejně jako nemíním srovnávat soudružku Šulákovou s Pavlicovým pojetím folklóru.

Ovšem Koniáš a Halík, to je dost síla. Líbí se mi, že sám křesťanský intelektuál to komentoval s ironickým nadhledem. Ono se to vážně brát ani nedá. Přesto pár poznámek. Antoním Koniáš byl v komunisticko-jiráskovském pojetí ztělesněním bigotního dogmatismu, netolerence k jinému přesvědčení. Bez ohledu na to, že historická postava tohoto jezuity asi tak jednoznačně negativní nebyla. Pokud tedy kandidát na vysoký post na ministerstvu pro vzdělanost naší populace dává jednoznačně přednost tupému dogmatismu před názorovou otevřeností a diskusí, je to signál hodně varující. No a když se do toho ještě vloží jaklovsko-hájkovské centrum pro lež a osvětu, trochu zatrne.

Pane prezidente, máte pravdu, občas. Některé signály působí hodně nedemokraticky.

Jo a mimochodem, Společenskou smlouvu také zatracujete?

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora