Moje sudičky

neděle 3. duben 2011 16:58

 Pohádkové princezny dostávají do vínku různé dary od sudiček. Mně osud přivál přímo sudičky nádherné. Potkal jsem na novém pracovišti m.j. čtyři starší kamarády. Byli shodně starší zhruba o deset let, každý úplně jiný originální samorost a všichni mě, kupodivu docela brali, chovali se ke mně kamarádsky a někdy dovedli i poradit, doporučit. vždycky demokraticky, bez sebemenšího nátlaku. Přeji každému, aby po dvacítce v práci potkal podobné. Rád bych na každého z nich krátce vzpomněl, každý měl velké kouzlo originality, snad to dokáži postihnout.  

 

Nejméně nápadný z mé čtveřice sudiček byl L á ď a, proto mu také věnuji málo prostoru. On byl podstatou domácí kutil, původní profesí snad stavař, průmyslovák. A v tom jsme se příliš nepotkali. Přesto i na něj vzpomínám rád, to málo praktického, co je ve mně, trochu rozvinul. Měl šikovné ruce a chytrou hlavu. Bohužel, já na stavařinu příliš orientovaný nikdy nebyl a Láďa odešel po roce, dvou, živit se tím, co mu opravdu šlo.

J i n d r a byl velmi zvláštní šlechtic ducha. Skaut, přímý, otevřený, inteligentní, jednoznačně uznávaný za pracovně nejlepšího, vyžadovaný na všechny náročné inscenace. To mu současně dávalo jisté privilegované postavení, uměl si jít za svou pravdou, neuhýbal. Časem ho fízlovský systém také trochu semlel, ale nikdy neuhnul a jistou degradaci nesl bez pláče. Přivedl mě vlastně k vodě, posadil mne poprvé do kanoe, vysvětlili základní principy ovládání. Sám stavěl motorový člun někde u Císařské louky. Později se mi ze života vytratil, netuším jak a kam. Ze vzpomínek ne. Jeho privilegované postavení se potvrdilo i v jednom dost nepříjemném sporu. Televize přebírala divadelní představení z Vinohrad, ale tenkrát se to převzalo jako inscenace do televizního studia. Jeden z účinkujících, pozdější národní umělec a člen ND se na Jindru při studiových žkouškách dost ošklivě rozčílil. Hlasitě, veřejně. Než se mohl rozhořet další požár, režisérka na povelák prohlásila velmi kategoricky, že si nepřeje, aby Jindru někdo napadal. Postupně se mu přišli všichni herci omluvit, na závěr i ten pozdější národní umělec. Nechci ho skandalizovat. V té hektické atmosféře se to stávalo. A ještě jiná historka s ním. Povídali jsme v rekvizitárně něco o komunismu, teoreticky, v šedesátých létech už se objevovaly různé otevřenější články. O jednom takovém jsme diskutovali, srovnávali komunismus a fašismus. No, my ještě trochu přitlačili v té debatě. Ovšem poslouchal nás také soudruh Zrůdek (jmenoval se jinak, ale tahle přezdívka mu slušela). Asi za týden přišel, z koutku úst mu visel charakteristický vajgl a sdělil nám, že máme jít nahoru. Tedy já a Jindra. A z jeho podání bylo jasné, že nahoru znamená na koberec. Čekal nás tam malý soudní tribunál a nařčení soudruha Zrůdka, že jsme pomlouvali veřejně stranu. Nečekali jsme to, nebyli jsme s Jindrou domluvení, ale reagovali jednoznačně odmítavě. Já ještě dodal, že mne překvapuje, že soudruh Zrůdek, když měl pocit, že pomlouváme stranu, jí nechal pomlouvat a nevystoupil na její obhajobu veřejně. To uznal i „předseda senátu“. Já byl nezkušený mladý kluk a uvědomělý soudruh se mi nepostavil. A tak udání soudruha Zrůdka šlo pro tentokrát do ztracena. I díky dvěma rozumným komunistům, kteří také zasedali v porotě. A můj vztah s Jindrou se prohloubil, věděl, že se na mne lze spolehnout. Byl účastníkem některých historek, k nimž se vrátím časem.

Uvědomil jsem si, že můj text je původně součástí obsáhlejší práce o mladých létech v Československé televizi. O profesi rekvizitářů více:

http://hejna.bigbloger.lidovky.cz/c/168682/Kdyz-se-rekne-rekvizitar.html

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora