Moje sudičky 2

neděle 10. duben 2011 16:20

 Pohádkové princezny dostávají do vínku různé dary od sudiček. Mně osud přivál přímo sudičky, nádherné. Potkal jsem na novém pracovišti m.j. čtyři starší kamarády. Byli shodně starší zhruba o deset let, každý úplně jiný originální samorost a všichni mě kupodivu docela brali, chovali se ke mně kamarádsky a někdy dovedli i poradit, doporučit. Vždycky demokraticky, bez sebemenšího nátlaku. Přeji každému, aby po dvacítce v práci potkal podobné. Rád bych na každého z nich krátce vzpomněl, každý měl velké kouzlo originality, snad to dokáži postihnout.  

 

Emil

 

 byl originál neopakovatelný. Určitě žádný čítankový hrdina, patřil snad k šéfům pražského podsvětí a s oblibou tvrdil, že přežil tři režimy a až ten komunistický ho přinutil dělat. I když ani v něm to s prací nepřeháněl. Jeho hlavní profesí snad bylo pasáctví, kdysi. V době naší spolupráce už ho spíše živila jeho žena, hospodská a Emil si v práci vydělávat jenom na spanilé jízdy hostinci. Ovšem pokud někoho přijal za svého, bylo na něj naprosté spolehnutí, potom byl ochotný za vás jít i do nepříjemné šarvátky. Nebyl žádný Rambo, ale ani sušinka, vysoký tak 185 cm, vždy elegantní, možná i proto měl v podsvětí přezdívku schöne Emil. Dlouho jsem netušil, že je i nebezpečný rváč. Působil pohodově a mírumilovně. Když se ovšem dostal do konfliktu a nebylo zbytí, rozdával „čelíčka“ otevřenou dlaní. Byl tím pověstný a nebylo tajemstvím, že když bylo hodně zle, klidně si dlaň vyztužil i popelníkem. Ale z téhle stránky jsem ho opravdu znal jen z vyprávění. Jeden náš společný kamarád, který ovšem o polosvětě také hodně věděl, mi vysvětloval, že lidem jako je Emil se mám ve rvačce vyhnout. Ti nejdřív zabijí a potom o tom přemýšlejí, říkával. Ty to děláš opačně a proti takovým bys vůbec neměl šanci. Emil se slušně živil také Gotesem, neboli Božím požehnáním, nebo také Plátýnkem. Tenhle jednoduchý hazard se sázením na mariášové karty, nalepené na plátýnko je snad dost známý. Nebudu ho podrobně líčit, ani nemohu. Já skončil u mariáše, ten mám rád, ale Gotes znám jenom z vyprávění. Běžně se stávalo, když jsem pracoval na inscenaci v Besedě, že se Emil zastavil tak okolo šesté večer a poprosil mě o půjčku. Půjčil jsem mu vždy ochotně dvě, tři stovky, které jsem měl u sebe. Poděkoval a většinou ještě okolo půlnoci, pokud se práce protáhla, zašel a vrátil mi zapůjčenou částku, mnohdy mi vnutil i úrok. Pokud vyhrál hodně. Vzpomenu na Emila ještě v jedné charakteristické historce, ale rád bych ho pochválil také jako ideologa. S ohromným, a velmi osobitým, humorem vyprávěl o svém pracovním angažmá v tehdejší baště socialismu ČKD Stalingrad. Vždycky tvrdil, že byl jediný, komu umožnili odejít v době platnosti Zákona na ochranu republiky, kdy odejít z takto angažovaného pracoviště byl snad skoro trestný čin. A jeho líčení poměrů ve fabrice bylo špičkové. Tvrdíval, že kdykoliv byla přestávka a sedli si k malému občerstvení mezi stroji, z reproduktorů se řvavě rozléhala budovatelská píseň Vyhrňme si rukávy… Nikdy mi nikdo nepřiblížil podstatu socialismu a komunismu tak přehledně a jednoznačně, jako právě Emil. Říkával: Moje máma byla žižkovská trhovkyně, táta nedělal, máma ho živila. A když byla nějaká demonstrace, máma zabalila tátovi husí stehno, on šel demonstrovat a křičel – dejte nám chleba…to aby měl k té huse, dodával Emil.

Také za Emilem se už zavřela voda krásných let šedesátých. Zůstal mi ovšem ve vzpomínkách jako chlap sice problematický, ale i kamarádský.

Emil byl také hrdinou tohoto vyprávění:

http://hejna.bigbloger.lidovky.cz/c/25987/Televizni-striptease.html

A tohle pro orientaci:

http://hejna.bigbloger.lidovky.cz/c/168682/Kdyz-se-rekne-rekvizitar.html

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora