Láskyplná elegie

čtvrtek 28. duben 2011 20:00

  Už jsem se tady vyznával z řady pozitivních zkušeností, které mi přineslo působení na blogu. Potkal jsem tady i pár přátel, většinou mladších. Ono také potkat staršího přítele není pro mne snadné. Monika Petráková mne zaujala od počátku svým osobitým stylem, darem sebeironie i poctivým pohledem na svět mladých. Když mi poslala výtisk své knihy s milým věnováním, potěšila mne moc.  

Je zvláštní, jak často se naše očekávání potom nepotkávají s realitou. Když mi Monika avizovala svou knihu, očekával jsem trochu ženské, lehce zábavné a mírně povrchní čtení. Takovou „babskou“ literaturu, jak tomu říkávám. Ženská literatura to je nesporně, ale určitě ne povrchní. První část a střed knihy mi přijde opravdu trochu jako elegie, žalozpěv za ztracenou láskou. Přiznám se, že občas jsem se špatně orientoval v kamarádech, milencích, ctitelích. Potvrdilo se mi, co si myslím už dávno, že totiž ženy do vztahu většinou více dávají a méně dostávají. Nemám to vědecky podložené, je to jenom pocit, který autorka také potvrzuje. Pro mne to byl především zajímavý pohled na svět, který už mne logicky trochu míjí, pohled místy hodně otevřený, psaný ještě krví z otevřené rány.1.jpg

Nejsem výtvarný kritik, ale knihy jsem léta zvyklý hodnotit i vážit jako umělecká díla. Tady si nakladatelství i výtvarnice pohrály s tématem sympaticky. Knížka působí velmi úhledně, vypovídá i o obsahu.

Autorka rámuje svou šťastně končící elegii vroucnými verši E. Dickinsonové. Dovolím si přidat verše milovaného Šrámka.

Představ si bílou družičku,

ta měla kvítí v košíčku.

Vždycky se dáme někomu,

to kvítí jenom jednomu.

Jediný bloudí, nevím kde,

jediný nikdy nepřijde.

Moniko, pokud „ten jediný“ už přišel, přeji vám to, pokud ho ještě vyhlížíte, určitě nejste jediná.

 

 

Monika Petráková

MALINÁDA

ilistrace Tereza Budilová

vydalo nakladatelství DEUS

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora