Šipr

pondělí 23. květen 2011 16:34

Doufám, že nebude nikomu vadit, že šifru v názvu odhalím až na závěr.

Jsem přiznaný a častý čtenář různých vzpomínek, pamětí. Vím, že každé takové vzpomínky obsahují subjektivní soudy, subjektivní výpovědi. Ale srovnávání pamětí dává možnost plastičtějšího pohledu na dobu. Nikoliv objektivního, objektivní je jenom bůh otec, pokud tedy je.

Jiřina Švorcová je jméno pro mnohé sporné, pro jiné zatracované. Já patřím jednoznačně do první skupiny. Poznal jsem ji jako herečku a kamarádskou ženskou, navíc pěknou. Potom jsem ji občas zahlédl v televizi jako funkcionářku, oficiozní, odosobněnou. Přesto jsem ji nikdy nezatratil jako člověka a pokud vím, nezatratili ji ani její kolegové. Většinou soudili, že jako funkcionářku ji nemuseli, ale nikomu konkrétně neublížila a herečka byla dobrá. Před pár léty vyšly její paměti, nenadchly mne. Držela se zjevně zpět, bylo to trochu neslané, nemastné. Teď s ní dělal rozhovory mladý novinář, který k ní přistoupil asi tak, jak bych k ní přistoupil i já. Bez obdivu i nenávisti. Nechala ho překvapivě přijít blíž, necouvala. Občas sice odmítla odpovědět, ale spíš když nechtěla někoho osobně zraňovat.

Pobavila mne třeba její odpověď na rozchod s velkou kamarádkou Jiřinou Jiráskovou. Žádná politika, která ženská má ráda, když jí kamarádka přebere chlapa? No a vztah s Jiřím Valou, jeho odchody a příchody, lásky a ztrácení. Bez manželského svazku. Na svého „věčného milence“ Valu vzpomíná s úctou, chápavě, bez zbytečného sentimentu. Pravdivě mluví o obou manželstvích, nezatlouká, že druhý manžel pil nad normu a alkohol byl patrně příčinou předčasné smrti. K hereckým kolegům je vůbec vlídná, tam, kde třeba nesouhlasí s nějakým pojetím role, konstatuje to věcně. Věřím jí, že v mládí se šla přimlouvat za jinou kolegyni a kamarádku, která málo hrála. Nabízela svou hlavní roli. Mezi herci je snad jediný mladší kolega, kterého přiznaně nemá ráda, ale docela ji chápu. Je třeba zábavné si uvědomit, že tato politicky protěžovaná herečka skoro nebyla obsazovaná do filmu. Po úspěchu Krále Šumavy už ji mnoho rolí nečekalo. V čem se s ní rozcházím velmi, je pohled na Ženu za pultem. Nikdy jsem ji celou neviděl, ale to co jsem viděl, mne nenadchlo. Herečku potěšilo nedávné opakování, které považuje za velmi úspěšné. Své „vyakčnění“ z divadla v listopadu 1989 komentuje se smutkem, ale bez zatrpklosti. Zdůrazňuje, že odešla sama a hned.

Zajímavá pro mne je i její funkcionářská rovina, její poslancování, prokomunistický Svaz dramatických umělců. Ke všem těm funkcím se hlásí, nezapírá. Nezapírá ani projev na setkání umělců v ND na „slavné antichartě“. Nevymlouvá se, ke svým činům se hlásí. Někdy omluvně, častěji hrdě. Zajímavé je její vyprávění o poměrech v patrech nejvyšších. Známý škůdce české kultury M. Müller pro ni sice byl Mirek, ale netají se tím, že vůbec nebyli přátelé, naopak. Ostatně to se v kuloárech říkalo už tenkrát. Na přímý dotaz, proč nebyl odvolán, krčí rameny. Stál za ním někdo, nikdo nevěděl kdo. Byl neodvolatelný. Zajímavé je i ujištění, že za poslancování ani členství v ÚV KSČ nebyly žádné přímé odměny. Nepopírá, že to přinášelo mnoho jiných výhod, které ona ovšem využívala minimálně. Zajímavě charakterizuje svůj vztah k Husákovi. Jako soudružka mu v soukromí tykala, ale velmi ostýchavě. Vážila si ho pro jeho nespornou inteligenci.

Ještě trochu přeskočím k protipólu soudruhů. Vždy oceňovala Ilju Racka. Jednoznačně a opakovaně jí dal najevo, že on a komunismus se míjejí naprosto. Jinak byl skvělý kolega, kterého si velmi vážila a neměla s ním žádné pracovní problémy, jako on je neměl s ní, komunistkou. Zajímavě svůj názor dokazuje na případu Josefa Kemra. Ten komunisty odmítal naprosto jednoznačně, odmítal i přijmout jakýkoliv titul. Přesto hrál bez problémů, nikdo mu v práci nebránil. Tvrdí paní Švorcová. Při pohledu zvenku se mi zdá, že se příliš od pravdy neuchyluje.

Upozornil jsem čtenáře na některé pasáže z obsáhlé knihy, pasáže, které mne zaujaly pro otevřenost i snahu stavět se k minulosti bez výmluv. Třeba zajímavý je na závěr takový malý povzdech, že by se vůbec nebránila setkání tria bývalých kamarádek: Chramostová, Jirásková, Švorcová. Nepředpokládá ovšem, že k němu dojde, neb jak říká: jsme každá někde jinde.

Slíbil jsem na závěr rozluštění šifry v titulu. Je prostá, pátrala prý ještě na škole, proč jí dali tuhle přezdívku. A zjistila, že to nebylo z francouštiny, jak doufala, ale zkratka dvousloví široká prdel. Přiznává to s humorným nadhledem. Kniha je ostatně vypravena i řadou fotografií a tak si každý může ověřit, že jako mladá studentka byla luzně prostorově laděná.

 

 

 

Miroslav Graclík/ Václav Nekvapil

Jiřina Švorcová osobně

Nakladatelství XYZ

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora