Můj strýc Heydrich

pátek 27. květen 2011 09:40

  Narazil jsem na tu knihu v knihovně náhodou a zaujala mne. A když máme dnes to divné výročí...  

 

Autorem knihy je německý evangelický duchovní, který se spřátelil s Heydrichovým synovcem, Peterem Thomasem Heydrichem. Nemám v úmyslu vám tu knihu převyprávět, ale pár momentů mne nejen zaujalo, ale i překvapilo. Peter se narodil v r. 1931 a dětským pohledem vnímal slávu svého strýce. Nepopírá, že ho okouzlovala. Teprve po válce, v době dospívání, si uvědomoval, kdo byl jeho strýc. Jeho úvahy o vyrovnání s minulostí jsou více než zajímavé.

Nevěděl jsem třeba, že Heydrichovým otcem byl operní zpěvák a později ředitel konzervatoře, Bruno Heydrich, ani to, že otec Petera a mladší bratr „českého kata“ sloužil za války jako řadový poddůstojník, který to před svou smrtí dotáhl na poručíka. Podle německého tisku prokazatelně spolupracoval při záchraně Židů, jeho sebevražda služební pistolí, v r. 1944, není úplně jasná.

Ještě bych měl dodat, že Peter Hans se živil dobře jako uznávaný herec a především šansonier. Celý život si nesl vnitřní trauma ze svého jména. Pro mne je takovou hořkou tečkou epizoda z konce jeho života. Rok před smrtí ležel několik měsíců v nemocnici a nějaká „dáma“ mu napsala, že je to trest za zločiny jeho strýce. Dost prý o tom přemýšlel.

Ta věčná otázka viny a trestu...

 

 

 

 

Hans-Georg Wiedemann

Můj strýc Reinhard Heydrich

nakladatelství Víkend

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora