Jak jsem studoval 2

úterý 26. červenec 2011 08:18

  Mile mne překvapilo, že si o počátcích mého právnického studování přečetlo tolik čtenářů a mé vzpomínky byly velmi vlídně přijaty. Tak se ještě trochu vrátím.  

 

Chtěl jsem si ověřit, jak jsem tenkrát prospěl z různých marxistických disciplín, index z práv se mi už ale najít nepodařilo. Asi docela dobře, věkem jsem se od studentů denního studia příliš nelišil, spoustu informací jsem si pamatoval ještě od maturity, dalo se to „okecat“. V paměti mi utkvěla jen politická ekonomie. Obor to byl velmi zajímavý, učili nás tzv. „šikovci“. Přinášeli nové, moderní trendy a jejich přednášky byly hojně navštěvované. Zkouška probíhala před komisí, jakási „malá státnice“.

 

Tenkrát byli na škole dva vyhlášení profesoři- hodný a zlý. Ten první býval specialistou na církevní právo, a když ho komunisti zrušili, přešel na právo římské. Vyprávělo se, že kdysi dávno vyhodil studentku od zkoušky a ona-pod vlivem fermetrazinu- skočila plavmo ze třetího patra do auly. Netuším, zda to byla legenda, ale možná proto nikdy nikoho dalšího od zkoušky nevyhodil.

 

Já jsem se dostal k tomu druhému. Studenti ho nazývali katem, který se držel zásady, že kromě něj jeho obor pořádně neumí nikdo. Pan profesor mne protáhl dějinami českých zemí od Zlaté buly sicilské až po 19.století snad dvakrát tam a zpět. Nenachytal mě, paměť na data jsem měl a mám docela dobrou. Dostal jsem za dvě a cítil jsem se vítězem.

 

Vyletět od zkoušek patří ke studentskému životu a mně se to taky párkrát přihodilo. Ten první vyhazov ale zabolel. Bylo to ze správního práva a mně zůstal ten den spojený s naší první prohrou s Finy v hokeji. Možná si vzpomenete, trénoval je tenkrát Gusta Bubník, ještě nepatřili do špičky, národ to prožíval jako katastrofu, já také. Patrně bych vyletěl stejně, ale mám v paměti, že jsem byl v naprosté depresi.

 

Zmiňoval jsem se o fermetrazinu. Byl tenkrát snad trochu v módě a vyzkoušeli jsme ho skoro všichni. Živil jsem rodinu, studoval, nebylo to úplně jednoduché. Ke studiu jsem se většinou dostal okolo desáté večer a občas bylo malé povzbuzení před zkouškou nutné. Měl jsem dobrého kamaráda, který pracoval v Roztokách, v tamní penicilince. Nabídl mi, že přinese trochu efedrinu, z něhož se snad fermetrazin vyráběl. Souhlasil jsem, doma se objevil sáček bílého prášku a já si občas opatrně zobnul, na špičku nože. Jednou jsem to ale nějak špatně odhadl, nespal jsem nejméně dva dny, srdce mi tlouklo až v krku. Přežil jsem, ale prášek jsem pečlivě spláchl do záchodu a definitivně s ním skončil.

 

Většina zkoušek na právech byl dost ostrý souboj, ale zakončil bych rád vzpomínkou příjemnou. Ta disciplína se točila okolo práva západních zemí, přesný název si už nepamatuji, ale velmi mne ten obor zajímal, ostatně jako celý angloamerický model soudnictví. Načetl jsem mnohé i navíc, byl jsem opravdu připravený. Milá paní docentka to viděla podobně, zkouška se změnila v příjemné povídání o západním systému práva. Zkoušející položila spíš formálně ještě závěrečnou otázku, já nevěděl. V duchu toho přátelského povídání jsem prohodil, že tohle teda neznám. Mile se na mě usmála a na rozloučenou pronesla: Pane kolego, já vám tu jedničku dám, byl jste dobrej. Ale pamatujte si, u zkoušky nikdy neříkejte, že nevíte. Začněte mluvit, ono to nějak dopadne…

 

Tak opravdu na závěr rada pro studenty současné i budoucí: nehlaste se k neznalostem u zkoušek.

 

 

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora