Trochu zbytečná úvaha

středa 7. září 2011 14:59

Sedím doma, cpu se paralenem a tak jsem si pustil dopoledne televizi. Docela se zájmem.  

 

Šel tam třicet let starý pořad, takové setkání s herci, moderované Miroslavem Horníčkem. Dokonce jsem ho tenkrát i viděl, v tehdejší minimalistické nabídce patřil k nadprůměru. Nebudu jmenovat další účastníky, nebudu je ani jednotlivě hodnotit. Byl ale mezi nimi i jeden vyhlášený herecký antitalent, velmi uvědomělý, který v nedávné době svou urputnou ideologií skoro zrušil jedno pražské divadlo. O jeho tupounství se vyprávěly legendy. V téhle sešlosti byl jediný, takhle angažovaný.

Vyprávěly se obligátní historky, zazněly i vtipné glosy a vzpomínky, rozpovídal se i „ideolog“. Jistá distance, která tam byla, možná byla jasná jenom zasvěceným, sám Horníček ji vipně přecházel a když se „mistr“ příliš rozhovořil o svém tvůrčím procesu, Horňas ho docela vtipně uťal.

Díval jsem se docela potěšeně, zazněly tam i zajímavé myšlenky klasiků. Přemýšlel jsem ale o postojích některých novodobých kádrováků. Nejméně dva účastníci té besedy byli skoro nepřátelé komunistického režimu. Tedy v pojetí toho režimu. Přesto se povídání zúčastnili, nekazili atmosféru, proč také. Dneska bych se tady možná dočetl, že ten, nebo onen herec hrál v tom, či onom seriálu. Lidé, kteří sami přežívali a nadávali šuškavě pod peřinou, by dnes dokázali statečně soudit. Já se s dovolením jenom potěšeně díval. A nádavkem přemýšlel o tom, jak se potom ty herecké odlišnosti často zajímavě provázaly v následujících generacích. Už bez ohledu na ideologii. Ale jak už jsem předeslal, je to zbytečná úvaha. Kádrováci si zůstanou věrní.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora