Stigma geniality

pátek 23. září 2011 14:40

Kádrování velmi nemám rád, kádrováky z libosti nesnáším zvlášť. Přesto jsem se smál skoro nahlas, když novináři vyšťourali, že nový generální ředitel ČT vstoupil do KSČ 20. září 1989. To snad překonal i kovaného propagandistu ODS VlastimilaTlustého.  

Scházíme se občas s partou spolužáků a za ta léta i kamarádů. Jeden se nám pochlubil na začátku osmdesátých let, rozhodl se dělat karieru a vstupuje do strany. Za nějaký úplatek, protože oni pro intelektuály nad čtyřicet měli nějaký limit. Druhý, vtipný, odtušil: Ty vole, dneska lidi dávají úplatky, aby se dostali ze strany, brzy tě budou věšet.

Vyprávím to pro vykreslení atmodféry té doby. Mezi normálními lidmi (tedy ne hrdiny, ale ani tajnými spolupracovníky) se obecně soudilo, že v osmdesátých létech už lezou do strany jenom ložení karieristé a blbci. Zajména v „gorbačovských“ létech rudá knížka nebyla jediným výtahem k funkci.

Máme vlastně, co jsme chtěli. Loutkovodiče pravicovým politikům dělají zbohatlí Hušákové, Ulčákové a další reinkernovaní a všeho schopní vyznavači uhlířské víry. Do čela televize naši pravicoví politici posadili uvědomělého komunistického novináře s přezdívkou Rudý palcát a teď ho bude střídat ambiciozní manažér. Který sice ke komunistům chtěl, ale spor je o to, zda rudou knížku převzal, nebo ne. Komu na tom záleží? Protože se všichni shodují v tom, že p. Dvořák je velmi schopný manažér, musíme se shodnout i na tom, že je schopný všeho. To stigma geniality trochu zrazuje jeho charakter.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora