František má novou paruku

středa 28. září 2011 16:26

  Mám toho hokejového trenéra rád a nechci se mu posmívat. Je to pro mne spíš odrazový můstek k úvaze o mužské (tedy naší) ješitnosti.

Kdysi jsme ho s kamarádem pobaveně komentovali, ostatně i novináři. Na své holé hlavě nosí paruku. Byla taková amatérská, neseděla dobře, občas se mu po tréninku trochu posunula. Teď si pořídil novou, dokonalejší, sluší mu. Vždycky jsme se s kamarádem dohadovali, zda ji nosí i na bruslích, při práci. Patrně ano, co kdyby zašel nějaký fotograf. Přijde mi to roztomilé, taková hezká mužská ješitnost.

Je to stejně zajímavé, jak se ta paní móda mění. Když mi bylo patnáct a na internátě nás nutili do krátkých střihů, trpěli jsme. Když se tenkrát objevil někdo s holou hlavou, bylo skoro jisté, odkud přišel. K prvním svobodným krokům patřil i dlouhý vlas. (Pamatujete, máš-li dlouhý vlas, nechoď mezi nás. Ostatně i já nosil po r. 1968 dlouho protestní plnovous.) Když se dneska dívám na fotky a účes až na ramena s elegantní vlnou, koukám, kdo to je. Okolo šedesátky jsem přešel na úplně holou hlavu, ale záhy usoudil, že není nutné, abych strašil moc a nechávám si krátký sestřih. Ale o mne tady nejde.

Vzpomínám na známé herce, kteří nosili tupé, tedy decentní příčesek. Mám velmi rád herecké přezdívky, bývají někdy dost drsné, ale trefné. Třeba Věstonický Venouš byl laskavý a sympatický chlap a skvělý režisér, ale ta přezdívka seděla moc. Tradovalo se v Praze, že první nosil příčesek herec, kterému přezdívali Zchudlý šlechtic. To bylo naprosto přesné. Měl v sobě něco velkomožné dekadence, něco vznešenosti, něco decentní nostalgie. Také se prý jednu dobu zdobil příčeskem Miloš Kopecký a mnozí další. Vždycky jsem si představoval, jak to nosili, jak přilepovali a jak hlídali. Aby příčesek vydržel. Pamatujete ještě čas přehazovaček? Někteří zvlášť sebezálibní jedinci trávili možná i hodiny pečlivým a složitým přehazováním pramenů vlasů přes pleš, z jednoho spánku na spánek druhý. Viděl jsem kdysi v Libni Oidipa, zajímavé představení. Kreóna hrál Miroslav Moravec. Seděl jsem blízko a věřte nevěřte, v jedné scéně jsem zaregistroval, že má přehazovačku sepnutou velmi neanticky kovovými sponkami. Patrně nebyl režijní dohled přítomen, jinak by zaplakal.

Vracím se oklikou k sympatickému trenérovi. Je už starší generace a asi nechce měnit účes. Tu paruku má léta učesanou pořád stejně, nešedne, jen mu ji lépe upravili. A proč ne. Já si nedovedu představit, že bych někde chodil s nagelovanou kšticí, ale doba si to žádá, móda metrosexuálů asi zvlášť. I pánové mají svou ješitnost, marnivost, svá tajná zákoutí za zrcadlem. František má novou paruku a sluší mu.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora