Stříbro - nomen omen

neděle 2. říjen 2011 15:39

Stejně jako hrdinové z Jakobína jsem i já přestal před pár léty bloudit cizinou. S poutnickou holí ale procházím líbezné kouty našeho "sádku do pohádek" a občas vám nabídnu pár pohlednic.

 

 

 

 

 

 

 

 

Myslím, že už uběhlo patnác let od mé první návstěvy toho krásného městečka v západních Čechách. Městečka hornického, jehož kořeny sahají až do středovělu. Není ani třeba přemíra bystrosti k tomu, aby člověk pochopil, jaké asi rudy se tady těžily především. Fotografie z té návštěvy mám, ale ne v digitalizované podobě.

1.jpg

Byl jsem tenkrát na nějaké delší pěší tůře, vyšel od řeky Mže. Byl krásný, horký letní den a já si říkal Stříbro, jméno-znak. Do nádherně ospalé letní atmosféry přišel zlom, skoro děsivý. Nebudu to rozvádět podrobně, něco bylo i v denním tisku a já to sledoval spíš okrajově. V městečku spadla nějaká moderní rychlá atrakce a zranilo se několik dětí, jedna slečna dost vážně. Nejde mi o popis té události. Nebyl jsem u toho. Ale viděl jsem atmosféru malého městečka, zasaženého tou zprávou. Nad střechami helikoptéra, v městečku houkaly sanitky, mámy vybíhaly z obchodů a domů zjistit, zde jsou ty jejich kuřátka v pořádku.

2.jpg

Vrátil jsem se po řadě let. Bylo po dešti a "kosové si štěstím pletli noty". Radnice pořád oslňovala renesančním půvabem. Věřili byste jí věk skoro "shakespearovský"?

3.jpg

Ospalé náměstíčko nabízelo tichý půvab vlídných uliček a krásně udržované domky.

4.jpg

Morový sloup na náměstí připomíná časy, kdy největší ochranou před infekcí byla víra v boha.

5.jpg

Náměstíčko je útulné ze všech stran.

5a.jpg

Mají tu i útulné hospůdky se zajímavou klientelou.

6.jpg

Cestou domů nás zaujala zajímavá stavba vedle radnice, osobitá, originální. Věřte, nevěřte, slouží jako cestovní kancelář. Za těch pár let od místní tragedie jsou už jistě z mláďat na pouti tátové a mámy, starostliví o vlastní potěr. Lahodné havířské městečko se vrátilo do ospalého klidu svých uliček a náměstí, a až příště zase někdo zajde poprvé a potká se se slunečným dnem, řekne si zase okouzleně:

Stříbro, nomen-omen.

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora