Rád se občas podívám

sobota 1. říjen 2011 14:27

  Opravdu náhodně jsem si pustil starší český film, přesněji kousek toho filmu a bavil se po svém. Určitě ne zle a za přesnost některých reflexí neručím. Neviděl jsem ho, našel si ho na internetu. Je z r. 1960 a pro mne v mnohém zajímavý. U nás v Mechově.  

 

Režíroval ho dost legendární Vladimír Sís, který proslul skvělou filmovou adaptací Balady pro banditu. Tenkrát patrně končila doba komunistická, ledová, a pomalu se začínala objevovat i opatrná kritika. Nechci film hodnotit, spíš komentovat některé herce. Znal jsem je mnohdy velmi zblízka, nikoliv kamarádsky, ač s jedním, dvěma jsem si tykal. Byla to doba soudružského tykání. Herečky já moc nepoznám, ženy jsou pro mne trochu jako Číňani, ale herce jsem si užíval. Předsedu družstva hrál Rudolf Deyl mladší. Geniální herec. Pokud se rádi díváte na skvělé Potkali se u Kolína, jistě víte, že první díly namluvil právě on. Až další díly namluvil F. Filipovský a při vší úctě k němu, o třídu hůře. Deyl byl proslulý svým drsným humorem. Bohužel, poslední žert se mu příliš nepovedl. Zemřel mladý, tuším na leukemii. Ve filmu nechyběla ani stará garda. „Mistr anekdot“ Jaroslav Vojta i Eman Fiala. Skvělý muzikant a brácha Ference Futuristy. Já tam potkal dva milé lidi. Hlinomaz byl v mnohém genius. Jednou mne třeba vezl z nějakého natáčení a jeho teorie „destrukčních čet“ opravdu neměla chybu. Jaroslav Mareš dostal někdy po komunistickém puči Laureáta st. ceny KG za film Zocelení. A byl z toho dost jurodivý. Když jsme někdy jeli na Barrandov (snad tam bydlel), starší spolupracovníci na něj volali: ahoj laureáte. Nebudu vám reprodukovat, co nám odpovídal. Ale svezl se rád, byl kamarádský, nadával s námi na komunisty, přátelský byl i jako člen souboru ND.

Musím ještě zdůraznit, že film byl barevný. Nedávno hrála u vnoučat televize, běžel nějaký western. Já kouknul jedním okem a konstatoval, že bude původem z NDR, asi s Gojko Mitičem. Jak to poznáš, zavrčel vnuk. I tráva má jinou barvu, říkal jsem. Pamatujete ještě sovětcolor? Říkalo se mu cihlacolor a když při natáčení přišla nová várka filmů, musely se dělat laboratorní zkoušky každé serie. Aby se ty barvy trochu sešly.

Nepíšu o tom, abych se předváděl, chlubil. Jen se občas rád podívám na ty zralé bardy i skvělé lidi. Potkal jsem v tom filmu i Kemra, který, ač přiznaný antikomunista, hrál hodně, vazouna Peterku i Hrušínského, který přibral do Steklého Švejka a už se nikdy nevrátil k štíhlé linii. Díval jsem se chvilku, nesledoval příliš děj, ale bavil se vzpomínkami. Nesoudil jsem a nesoudím nikoho. Byl jsem u toho, po r. 1968, když Jan Líbíček, skvělý představitel Belzebuba v Hrátkách (ala Brežněv) říkal v dabingu sovětského filmu mladému kolegovi: Jste herec, tak hrajte a s politikou běžte do prdele. Herci hrají, politici rozhodují.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora