Role nelehká

pátek 11. listopad 2011 07:16

Nikoliv tedy divadelní. Při práci u počítače jsem poslouchal Hyde park s ministrem a místopředsedou ODS Jiřím Pospíšilem. Patří k těm politikům, které obecně mohu, neumím ovšem jeho práci ministra posoudit komplexně. Tady se pohyboval ve dvou rovinách.  

V té odborné u mne uspěl s tou výhradou, že detailně to posoudit neumím. Potřebu nového Občanského zákoníku chápu, ačkoliv námitka, že je možná lepší přebírat osvědčené normy za zahraničí něco do sebe má. Pochopitelně s nutnými úpravami. Podobný názor ostatně zastával můj právní guru, profesor Cepl. Je mi ovšem také jasné, že tak obsáhlý zákoník nemůže projít bez připomínek.

Trochu jsem pana ministra litoval v druhé roli. Jako obhájce politiky vlády a hlavně ODS. Nemohu tvrdit, že by selhal, ale nemohu také tvrdit, že by mne příliš přesvědčil. A nejen mne. Byl totiž v roli přesvědčovače přesvědčených a.... (nechci přesně citovat Jana Wericha, abych nenarazil). No a protože těch druhých je snad více než 80%, neměl roli snadnou. Opakoval ohrané fráze o nezasahování do vyšetřování, presumpci neviny, nechuti vynášet rozsudky. Fakt, že dva ministři za ODS museli odejít pro velmi nevyjasněnové majetkové transakce a třetí je v jakési podnínce je nepopiratelný. Vyhozen byl zatím jenom jeden modrý ministr, navíc ten, který snad v žádných sporných věcech nejede. Alespoň zdokumentovaně. Ti namočení tedy byli schopnější, než ten nenamočený. Zajímavý obrázek o modré kádrové politice.

Pan ministr myslím neselhal. Neobhájil neobhajitelné, to nebylo v jeho silách. Více než 600 respondentů mu dalo přes 60% záporných hlasů. Řekl bych, že to byly spíše hlasy politice ODS, než hlasy projednávané normě, která stejně nabude účinnosti, pokud vůbec, za více než dva roky.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora