Prosté slovo nestačí?

neděle 13. listopad 2011 14:00

Těžko už dneska někdo zpochybní fakt, že jsme od cesty k demokracii přešli ke kleptokracii. Nechci už se vracet k faktům, kdo chce vidět, vidí, kdo nechce vidět, překrucuje.  

Dneska jsem si na OVM našel čas vědomě. Nechci je hodnotit, rozebírat.

Jeden moment mne ovšem zarazil. Možná neinterpretuji doslovně, ale obsah byl takový. Podnikatel prohlásil, že byl na nějaké pracovní schůzce požádán o úplatek a komentátor se okamžitě zeptal: a nahrál jste si to? Povšimněte si toho. Komentátor veřejnoprávní televize předpokládá, celkem logicky, že se u nás všichni navzájem nahrávají, fízlují. Podnikatel se ohradil, že si na pracovní schůzky nahrávací zařízení nenosí a pochopitelně ukázal prstem na takypolitika, který proslul sofistikovaným systémem profízlování veřejného života.

Ještě jedna věc mne trochu překvapila. Někde v luftu visí podivná investiční firma, která patrně prošustrovala stamiliony občanů pražských městských částí. Dneska jsem se doslechl, že u jejích základů byl také vysoký hradní státní úředník, opora Hradu a také velký přítel všehoschopného komunistického papaláše, který se transformoval na úspěšného podnikatele. To už asi nemá cenu ani komentovat. Patrně má pan kancléř také zvláštně nastavené rozlišovací schopnosti.

Mne ovšem zarazila ta zdánlivá maličkost. Na západ od nás prý platí, že dané slovo váží víc než smlouva. Ostatně i ústava je jistá forma smlouvy, kterou občané uzavírají s politiky. A každý advokátský výklad ústavy, každé kličkování, hledání mezer, vlastně dává zapravdu světu, v němž dané slovo neplatí. Světu fízlování, nahrávání, kličkování. Jsem docela rád, že jsem se většinu života (i za komunistů) pohyboval v chlapském světě, v němž dobře posazená facka byla někdy dobrý argument a podaná ruka platila víc, než kolkované smlouvy.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora