Zářijové noci

pondělí 14. listopad 2011 10:09

Jak už se mi to stává, tenhle starý černobílý film jsem odchytil náhodně a vytrval potěšeně.  

 

Potkal jsem se s těmi, které jsem měl rád, mnohé znal osobně, některé obdivoval. Pokud mne paměť neklame, tuhle hru uvedlo Vinohradské, tehdy Armádní divadlo, na konci padesátých let a skvělý Vojtěch Jasný z toho udělal zajímavý film. Černobílý nejen barevně. Já si užíval především herce. Dávno zapomenutý Remunda jako klaďas, Řehoř jako blb uvědomělý, ale čestný, pozoruhodný genius divadla Václav Lohniský jako člověk asi uvědomělý, ale problematický, kolísavý. Prostě schéma jako vyšité. Vše řešili laskaví komunisté (které v životě nikdo nikdy nepotkal), tady reprezentovaní Lálou Peškem, v roli charakterního plukovníka. Z tohoto hlediska nablblý schematismus, okořeněný Sovákem a jeho geniálním majorem „Žebrákem“ (myslím, že se v té roli zaskvěl i v divadle).

Jenže, končila padesátá léta a tvůrci si dovolili udělat kladným hrdinou dobrého vojáka, ale nestraníka a člověka problematického, záporní byli spíše podivní komunisté, kteří se sice, v rámci socrealistického schématu, nakonec kladně přerodili... ale...

Právě v tom ale ja asi největší výzva nejen Jasného filmu, ale i scénáře Pavla Kohouta. Tenhle nesporně nadšený svazák a invenční přkladatel Ščipačova dokázal s uměleckou suverenitou a talentem alespoň v umělecké zkratce naznačit neduhy doby. Je dobré podívat se na soudobou kritiku. Jak Kohouta zatracovala, odsuzovala. On ovšem, jako svébytný umělec, viděl dál. No a jak už to bývá, nejraději ho odsuzují dneska ti, kteří vnitřní svébytnost nikdy nepoznali.

Potěšeně jsem sledoval mladého Bróďu, Menšíka, ale i Josefa Bláhu, který se později prošumloval i do mnoha socialistických seriálů. Dokonce i „Zemana“ Brabce jsem tam zahlédl, v protiroli, jako syna kulaka. Mihnul se tam i skvělý Tonda Šůra, kterému osud v emigraci příliš nepřál. Na závěr se uzavíraly závazky, bojovalo proti kapitálistům, to jsem už vypouštěl. Ale bavil jsem se a jako už trochu pamětník si nemyslím, že tvůrci byli apologeti komunismu.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora