Není to nenormální?

neděle 11. prosinec 2011 17:18

Ten dvojí zápor používám záměrně. Ptám se, zda je to normální.    

 

Nejsem a snad nikdy nebudu programový nadsamec, přijdou mi směšní. Východní filozofie učí, že jsou dva světy, jin a jang. Ten ženský, jin, je temnější a záhadnější, v mnohém krásnější. Z pohledu křesťanské filozofie snad i zvrácenější. Možná i proto Pavel z Tarsu, apoštol Pavel, který stál u zrodu křesťanské ideologie, udělal z žen stvoření podřadná. Já mám k ženství hlubokou úctu, nejen pro ten dar života, které se rodí v jejich lůně. Miloval jsem ženy, některé snad i milovaly mne, ale dávno, dávno již tomu...

Z mé slábnoucí paměti se noří vzpomínka, jak jsem kdysi jedné své velké lásce vybíral dárek. Neměl jsem na drahokamy, ale doufal jsem, že omnia vincit Amor. Sázel jsem na přírodní materiály a na duchovní souznění s milovanou bytostí. Snad se povedlo, dávno to zavál čas.

V mém seniorském věku mne ale potkala podobná nádherná povinnost, nejen adventní. Vybrat dárek pro bytost milovanou a milující, navíc právem příslušící do kategorie jin. Těším se na ty chvilky, kdy budu procházet obchody, ale i uhýbat hluku smogu civilizace. Budu vyhlížet dárek, miniradost, v maxiradostech globalizované civilizace.

Snad se nepomýlím. A kdyby i ano, laskavé ženství mne omluví. Tohle je můj advent, advent seniora.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora