Někdy už je pozdě

středa 14. prosinec 2011 19:30

  Měl jsem po velkou část života skvělého kamaráda. Ten minulý čas je, bohužel, hořce zdvojený.  

 

Byl o pár let mladší než já, šel se mnou životem někdy spíš jako mladší brácha. I v době mé zdravotní krize mi byl oporou, stál při mně, pomáhal mi v mnoha situacích. Léta jsme se scházeli na mariášových seancích ještě s milovanou Evou, další celoživotní kamarádkou, která se dobrému zdraví těší ještě i po osmdesátce. Přiznávám pokorně, že já byl z té mariášově trojice článek nejslabší, ale tolerovali mne a v desetníkovém mariáši zase ty prohry do peněz tolik nelezly. Potom se naše cesty rozešly. Nechci už zkoumat, čí vinou víc. Řekl bych, že jsme oba byli trochu naši furianti. Dost mne ovšem mrzelo, že náš rozchod přišel do jeho vážné zdravotní krize. Ač s ní naprosto nesouvisel.

Asi před týdnem jsem si říkal, že mu napíšu obsáhlý meil. Stýskalo se mi po jeho přátelství, názorech i občasném křiku. Nenapsal jsem a už nenapíšu. Přišlo už toliko oznámení z nejsmutnějších. Půjdeme se s Evou jenom rozloučit s mladším kamarádem, který prohrál boj s krutou nemocí.

Pepiku, nebyl jsi ještě na řadě, pospíchal jsi zbytečně a já Ti mohu už jenom poděkovat za Tvé dlouholeté kamarádství a věrnost, s níž si mi stál po boku, když mi bylo nejhůř. Zpětně je mi líto, že jsem nebyl s Tebou, když bylo nejhůř Tobě. Nebudu se loučit smutně. Oldřich Mikulášek býval básník Tvého srdce, červeného vína jsme spolu vypili také dost.

Sepnu ruce
kolem číše nad červeným, 
aby nebylo tak chladné, 
jak je chladné tvoje srdce.
Možná roztaje ten pohár
tenký
čímsi sladce podvečerním,
co spí na dně
každé vinné sklenky.
Ale jejich cinkot 
proto neutichá 
po hospůdkách 
ani po putykách, 
i když minci 
poslední jsi prohrál.
 
Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora