Paprsek světla v temném carství

úterý 3. leden 2012 20:50

  Můj oblíbený autor mi určitě promine, že v titulku rozloučení s ním použiju citát z ruského kritika. Josef Škvorecký měl smysl pro humor i nadsázku, navíc pro mnohé takovým paprskem v době normalizace skutečně byl.  

 

Josefa Škvoreckého jsem vždy považoval za nejlepšího žijícího českého spisovatele. Mnoho už nečtu, proto můj názor nemá už velkou relevanci. Smutnější ovšem je, že už neplatí ani to slovo „žijícího“. Najdou se povolanější, já bych rád vzpomenul na to, co pro mnohé znamenal jeho hlas z „kapitalistické“ ciziny. Nevím už přesně, zda byl na „hlasu Ameriky“ jednou týdně nebo dvakrát do měsíce. S jistotou ale vím, že pokud jsem byl doma, poslouchal jsem ho pravidelně, přecházel po bytě a hledal nejlepší poslech. Rušičky pracovaly, občas poslech utíkal, mám dojem, že lépe byl slyšet na chalupě. S naprostou jistotou ale vím, že jsem doslova lapal jeho informace, kritická hodnocení, občas i humorné drby o umělecké věrchušce. Byl často i tématem přátelských rozhovorů u vína, jeho informace jsme si navzájem předávali, diskutovali o nich.

Měl jsem a mám štěstí na dobré kamarády, a tak jsem měl opravdu slušný přísun zakázané literatury. K nejlepším vždy patřily knihy z nakladatelství manželů Škvoreckých. Nejen zajímavé paměti, třeba Adiny Mandlové. Také druhý díl Černého pamětí, který se myslím tenkrát ještě jmenoval Křik koruny české. Těch knih bylo nepočítaně, něco jsem doháněl ještě po „sametu“. Knihy od Škvoreckých nesly punc kvality.

Třetím paprskem v době normalizace byly pro mne dvě knihy. Kunderův Žert a Škvoreckého Lvíče. Vracel jsem se k nim každoročně a vychutnával si jak Kunderovu filozofii tří rozdílných životů, tak nádherný a ironicky viděný svět Škvoreckého hrdinů.

Nebudu rozebírat autorovo dílo, to mi nepřísluší. Jeho vznešený duch a inteligentní humor, znalost řemesla a obrovské znalosti literatury vůbec, to byl ovšem pro mnohé skutečně světlý paprsek v temném světě komunismu. Škoda, že zhasl.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora