Také obrana

neděle 8. leden 2012 16:18

  Na tenhle příběh jsem si vzpomněl, když jsem četl dohady o nutné míře sebeobrany a praktikách policie vůbec. Před téměř padesáti léty mi v práci vypomáhal laskavý a stále čiperný důchodce. Za první republiky pracoval u nějaké ozbrojené ochrany železnic. Za přesný název neručím, prostě byla to jakási drážní policie.  

 

V jednom menším městečku se konal trh, možná jenom dobytka, to s jistotou nevím. Sedlák z blízké vsi úspěšně prodal krávu a zašel si v hospodě na železniční stanici před cestou domů na pivo. A zatímco spokojeně popíjel, v mezičase mu nějaký místní kapsář ukradl nabitou prkenicí i s tržbou za krávu.

Jak vyprávěl ten pamětník, spolupracovali s policií, kapsáře poměrně rychle vytipovali a chytili i s lupem. Další postup už byl ovšem netypický. Přivedli sedláka i kapsáře, zamkli je v jedné kanceláři a doporučili sedlákovi, aby si to vyřídil osobně.

Důchodce pobaveně vykládal, že potom museli znova v kanceláři usadit kamna, protože je ten pohyb uvnitř dost destabilizoval, ale žádné protokoly nesepisovali. Sedlák odjel domů s plnou prkenicí a odřenými klouby, kapsář se železniční stanici vyhýbal z dálky.

Já vím, že to je idylické řešení z Městečka na dlani, třeba. Jenomže řešilo mnohé jednoznačně a prostě. Dávno, dávno již tomu...

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora