Bloudění

pondělí 30. leden 2012 08:52

  Rád vzpomínám na svého tátu. Procházky s ním byly pro mne vždy velkým zážitkem. A přestože jsme chodívali třeba i několik hodin neznámými lesy, vyšli jsme vždycky přesně tam, kde chtěl. Orientoval se skoro neomylně. Stejně neomylně já všude zabloudím. Ale dneska chci psát o jiném bloudění, spíš o Bloudění.  

Mám rád českou literaturu a kulturu vůbec. Napadlo mne tak trochu zmapovat méně známé osobnosti první poloviny 20.století. Probírám se různými informačními zdroji a postupně žasnu. Jak velký rozdíl je v pohledu na tu dobu, čtete-li informace od literárních historiků, a jak jinak to viděli současníci, umělci té doby, prolistujete-li jejich paměti. Doba předválečná i poválečná, prvorepubliková, byla překvapivě bohatá na svérázné osobnosti, kvalitní umělce a často třeba podivíny, rváče, osamělé tuláky.

Dostal se mi do ruky rozměrný román o Valdštejnově době, Bloudění. Název díla jsem znal ze školy, jméno autora- téměř neznámé. Spisovatel Jaroslav Durych byl autor po výtce křesťanský, katolický, a tak ho komunisté z literatury dočasně vymazali. Byla to však osobnost výrazná, provokující, vlastně životní oponent Karla Čapka. Až do hořkých konců, bohužel.

Jeho rozměrné dílo i bohatý život se nevejde do jednoho blogu. Přesto, pokud se chcete dozvědět více, otevřete http://josefhejna.blog.idnes.cz/c/243556/Militantni-katolik.html

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora