Umění v ulicích

čtvrtek 1. březen 2012 07:54

Nechci se vyslovovat k zavírání provokujících výtvarníků. Přesně to řekla (i za mne) na kameru jedna ústavní soudkyně (parafrázuji, necituji). Jak může působit na společnost fakt, že stát umí tvrdě a nekompromisně trestat provokující výtvarníky a neumí si poradit s milionovými rozkrádačkami.  

 

Spíš mne jako téma zaujalo umění, které se, zdá se, vrací z kamenných domů do ulic, mezi lidi, jako součást života. Řekl bych, že to je návrat sympatický. Určitě nemusím všechno, některé výtvarné provokace míjím, ale nesoudím. Nechodím ani do různých přístavků ke kamenným divadlům, třeba v Le Fabrice v Holešovicích jsem měl mírnou klaustrofobii. Ovšem cirkusové projekce „Formanů“, některé produkce nového cirkusu, kejklíři v ulicích, to beru.

Dneska mi shodou okolností přišly od přátel dva zajímavé soubory. Jeden jsem už poslal dál, druhý pošlu. Ve španělské kavárně se mezi hosty vmísili operní zpěváci i sbor, hudba byla patrně reprodukovaná. Naprosto samozřejmě tam proběhla propagační akce se známými operními ariemi, patřičně upravenými pro polní podmínky.

Druhý soubor byl v něčem ještě autentičtější, ač asi méně umělecký a vyprovokovaný cíleně. Jako součást řeckého festivalu v Kanadě (neznám oficiální název). To hodnotit nechci. Podstatné je, že na známou melodii z Řeka Zorby jeden asi profesionál roztančil ulici, tančily stovky lidí, dokonce i řada mužů. Působilo to velmi spontánně, přirozeně, radostně. Rozbíjely se tam i talíře, nikdo nic nezakazoval, sami účastníci potom ochotně uklidili.

Je hezké vidět, že v evropských ulicích a kavárnách se jenom nedemonstruje, nemanifestuje, nekřičí. Umění tady plnilo svou důležitou funkci: obohatit lidský život.

http://www.youtube.com/embed/UhDgpXWkFHE

 

 

 

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora