Svět obrněných transportérů

pondělí 12. březen 2012 07:52

  Myslel jsem, že už napíšu jenom pár slov závěrem o celém festivalu. Ale jeden film se mi silně zadřel pod kůži. Jenom poznámku ke kritikům. Já přece nezastírám, že jsem se nechal inspirovat programem. To snad je samozřejmé pro základní informace o filmu, nejsem encyklopedie. Jinak píšu o svých dojmech, koho to nebaví, ať to nečte.  

 

Film Kdo zabil Natašu je otřesný dokument o cílené vraždě statečné ruské novinářky Nataši Estamirové. Zabili ji v r. 2009 nedaleko čečenského hlavního města Grozného. A všichni nezávislí a stateční říkají, že za vraždou stojí současný čečenský prezident Ramzan Kadyrov. Tohle pro mne bylo téma poměrně neznámé. Netušil jsem, jaká „demokracie“ teď vládne v Čečně, netušil jsem, že „kadyrovci“ jsou obávané ozbrojené bojůvky, které jsou nad zákonem a fungují jako policie. Sám Kadyrov bývá označován jako Putinův produkt, je to už zjevem typický brutální násilník. Dříve zavražděná novinářka Politkovská o Kadyrovovi veřejně prohlásila, že je to po zuby ozbrojený zbabělec, který dřepí mezi svou ochrankou. Že je za vraždou Politkovské Kadyrov a Putin, se snad v Rusku i guberniích říká skoro nahlas.

Pro mne byla třeba naprosto nová informace, že záhadně v Londýně otrávený Litvoněnko krátce před svým zavražděním prohlásil na tiskové konferenci veřejně, že vraždu Politkovské nařídil Putin. No a byl záhadně otráven, stopy vedly a vedou k ruské bezpečnostní službě. Připomeňme si ještě, že v putinovské éře bylo záhadně zavražděno 22 novinářů, ani jednou nebyl zjištěn pachatel. A ještě dodejme, že velkým ctitelem a přítelem tohoto cara je náš demokratický prezident.

Když francouzští, rusky mluvící novináři procházeli Grozným, nikdo nechtěl o ničem vědět, ti nejstatečnější šeptali, že zem je prošpikovaná udavači a nepohodlní lidé mizí. Pravda je, že odbojní novináři nemizí, jsou popravováni skoro veřejně.

Z východní zóny jsem zatím viděl dva filmy. Oba připomínaly černou můru. Ten o Černobylu pochopitelně, tam se zmíním příště spíše o zajímavé besedě. Ovšem ten o vraždě statečné novinářky mi připomněl, že mráz přichází pořád z Kremlu. A mráz děsivý. Pokud budete mít možnost shlédnout a máte dobré nervy, neváhejte.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora