Rudý kníže

středa 25. duben 2012 07:33

  Dostal jsem k svátku od kamarádky skvělou knihu. Zajímavě se zabývá posledními větvemi rodu Habsburků, a protože vím, že tady to téma zajímá více čtenářů, rád bych vás s ní seznámil.  

 

Hlavním hrdinou je jeden z posledních výhonků rodiny Habsburků, arcivévoda Vilém. Kniha je mimo jiné vybavena řadou mapek, chronologií i schématem rodu Habsburků od Marie Terezie. Přesně Viléma zařadit se nepokouším, s jistou nadsázkou lze říci, že byl i hodně vzdáleným kandidátem na císařský trůn. Byl sice z trochu vedlejší větve, ale i poslední císař Karel se k trůnu dostal přes dvě násilné smrti.

Nechci převypravovat celou knihu, jenom ji trochu anoncovat, přiblížit zájemcům. Vilém byl synem arcivévody Štěpána. Tahle větev rodiny se přesunula později do Polska, kde měl jeho otec i vladařské ambice. Vilém se narodil v r. 1895 jako nejmladší syn. Polské tradici otce a bratří se trochu odcizil, stal se Ukrajincem volbou. Celá peripetie jeho včleňování do tohoto východoevropského národa je velmi zajímavá, včetně věcného a stručného popisu první světové války.

To mne na knize velmi příjemně překvapilo. Autor je uznávaný americký historik a autor knih, jeho pohled je daleko věcnější, patrně nezatížený evropským sentimentem.

Vraťme se ale k osudům problematického hrdiny. Oblouk jeho života je skoro k nevíře. Začínal v palácích na břehu Jadranu, potom přesun do Polska, boj za svobodnou Ukrajinu, homosexuální aféry v Paříži, koketování s fašismem ve Vídni a tragická smrt v sovětských věznicích v r. 1948. Měl bych ještě dodat, že k titulu rudý kníže přišel, když se úspěšně zapojil do osvobozovacích bojů Ukrajinců. V době revolučního kvasu, v období ruské říjnové revoluce.

Ovšem na pozadí jeho života se otevírá neuvěřitelné panoptikum evropských dějin. Dozvíte se, že lidé na našem kontinentu mohli prožít celý život v jednom domě a přesto několikrát měnit státní příslušnost. Přečtete si, jak se v r. 1939 utíkalo v Polsku na východ, když přišli fašisti, a na západ, když Stalinovy hordy vpochodovaly pro svůj díl kořisti. Potkáte vlastně dějiny Evropy 20. století v kostce, uvědomíte si možná, že osudy Čechů nebyly tak tragické ve srovnání s jinými národy.

V knize jsem našel také řadu zajímavých detailů třeba o osudu císařova bratra Maxmiliana a jeho mexickém dobrodružství. Netušil jsem, jak kvetla homosexualita na rakouských, ale i pruských vojenských školách. Císař Vilém II. prý měl punc homosexuála a známá aféra plukovníka Rédla byla jenom špičkou příslovečného ledovce, tentokrát ovšem nepříliš mrazivého.

Odborně to neposoudím, ale překlad se mi zdál velmi čtivý, kniha je přehledná, doplněná řadou zajímavé dokumentace. Prostě kniha, k níž se někdy rád vrátím. Závěrem přidám dva citáty. Jeden autor věnuje zajímavému srovnání říše s EU (tam je to daleko bohatěji rozvedené.)

Habsburkové byli nuceni svou rozsáhlou říši modernizovat a do východní Evropy posílali předpisy, nařízení a nezbytné byrokraty. Evropská unie vysílá modernizační mise do kandidátských zemí a vyžaduje od nich, aby ještě před žádostí o přijetí zlepšily zákony a vzdělaly své byrokraty. Habsburkové byli obklopeni národy, které vznikaly částečně podle vlastních představ. Evropská unie je obklopena slabými státy, které se přizpůsobují jejím představám.“

Druhý mne pobavil v podstatě přesnou charakteristikou Vilémova salonního revolucionářství, které ovšem mělo tragický konec.

Jeho životním posláním, pokud se zrovna nenacházel v bordelu nebo na pláži, bylo osvobodit ukrajinský lid od bolševické nadvlády.“

 

Timothy Snyder

 

RUDÝ KNÍŽE

přeložila Darina Dvořáková

vydal: Pavel Dobrovský – BETA s.r.o.

Josef Hejna

Poslední články autora

Josef Hejna

Josef Hejna

co přinese život...

Rozostřené oko důchodcovo... Mám také blog na http://josefhejna.blog.idnes.cz/

REPUTACE AUTORA:
0,00 (VIP)

Tipy autora